Фудбалски стадиони, позоришна атмосфера

Најбољи фудбал на планети можда се у овом тренутку игра у Енглеској, али навијање на острвским стадионима скоро потпуно је замрло. Навијачи Арсенала одлучили су да се одазову позиву Арсена Венгера који је тражио бољу подршку својим играчима са трибина.

Стадиони у Енглеској скоро сасвим су ослобођени хулигана, али као колатерална штета борбе против насеља били су прави и навијачи који су скоро потпуно напустили трибине највећих острвских стадиона.

Све чешће тренери у Премијер лиги малтене моле навијаче да се тргну и направе бољу атмосферу у којем би њихов клуб лакше дошао до победе. Након Алекса Фергусона, Жозеа Муриња, Анре Виљаш Боаша и многих других, који су више пута рекли да је подршка њиховој екипи лоша, по ко зна који пут огласио се и Арсен Венгер који такође сматра да његови играчи немају добру подршку са трибина стадиона „Емирејтс".

Навијачи Арсенала организовали су анкету у којој је питање било колико су присталице тог клуба задовољне атмосфером на стадиону. У анкети у којој је учествовало више од 17.000 навијача установљено је да 94 одсто сматра да је подршка клубу очајна, док је навијањем било задовољно само шест одсто испитаних присталица „тобџија".

Све више навијача сматра да би клуб требало да оживи некадашњу атмосферу са стадиона Хајбери и јужне трибине познате под називом "Highbury Clock End", где су се некада окупљалле најватреније присталицен Арсенала. Та трибина била је позната што је на њеном врху био постављен огромни стари сат.

Удружење навијача Арсенала под називом „Покрет црни шал" сматра да би за присталице „тобџија" који желе да навијају клуб управа требало да обезбеди посебну трибину, имајући у виду да је стајање на енглеским стадионима забрањено.

„Напори да се побољша подршка клубу до сада су били само спорадични. Више од седам година од како смо напустили Хајбери ми и даље имамо трибине које живну само повремено", рекао је портпарол удружења навијача Дејвид О'Лири.

Он сматра да није довољно да клуб само постави стари сат изнад једне од трибина.

„Постављање сата на кров стадиона неће направити нову „The Clock End" трибину. Ту трибину чинили су људи који су тамо стајали, то је било посебно стање свести. Ако желимо на направимо поново атмосферу каква је некад била морамо то учинити на прави начин. Мирна и стерилна атмосфера на стадионима није у природи фудбала. Битно је да се покаже страст и узбуђење, да се јави осећај јединства међу навијачима", сматра О'Лири.

Он додаје да сами играчи захтевају буку и подршку и од навијача траже да покажу страст према тиму.

„Постоје начини да то остваримо, имајте у виду да смо седам година овде, од када смо се преселили са Хајберија. Време је да се предузме одлучна акција, не неки полупотези који су стерилни и који не би допринели нашем циљу. Резултати анкете недвосмислено показују да је на утакмицама атмосфера млака и да је потребно нешто предузети да би се такво стање променило", закључује О'Лири.

Последњи пут на недостатак подршке упозорио је Арсен Венгер који је неколико пута до сада већ говорио о лошем навијању са трибина. Венгер се уверио на дербију против Манчестер Јунајтеда у прошлом колу у којем су „ђаволи" имали гласну подршку својих навијача на Олд Трафорду. Француски стручњак као пример добре подршке клубу навео је и навијаче Сандерленда који читаву утакмицу навијају.

Занимљиво је да је управо на утакмици против Јунајтеда одређен посебан део трибине Олд Трафорда на којем су се, уз сагласност управе у обезбеђења, окупили навијачи „ђавола" који су желели да навијају. Експеримент је почео недељу дана раније када је Јунајтед играо меч Лиге шампиона против Реал Сосиједада. Тада је део трибине попуњен са 1.400 навијача којима је било допуштено да стоје и бодре клуб све време.

Након успешног експеримента, подршка клубу се наставила, а подршка Јунајтеду на Олд Трафорду је много боља. Навијачима је препуштено да се сами организују, али да сарађују са редарима и полицијом и да сами одстране навијаче који се не понашају у складу са законом.

Да се неке ствари на Острву мењају говори и вест да ће енглеска полиција у сарадњи са клубовима поштрити борбу против употребе пиротехнике. Само у току ове сезоне на најмање 50 утакмица у Енглеској навијачи су користили бакље и димне бомбе које су према енглеским законима најстрожије забрањене.

И поред ригорозних забрана навијачи Манчестер Јунајтеда, Евертона и Вигана на пет мечева до сада су користили пиротехнику. По четири пута бакље и димне бомбе користили су навијачи Ливерпула, Манчестер Ситија и Шефилд Јунајтеда, док је по један пут мање употреба пиротехнике забележена на мечевима Бредфорда, Бристол Ситија, Барнлија, Чарлтона, Лидса, Мајнсфилда, Нотингем Фореста и Олдама.

Лампица за узбуну енглеској полицији „укључила" се након меча квалификација за Светско првенство када су навијачи Пољске, на Вемблију упалили велики број бакљи. Иако поједини фудбалери у Енглеској сматрају да би бакље побољшале атмосферу на стадиону, полиција и фудбалска удружења строго су против употребе пиротехнике, јер сматрају да јој није место у фудбалу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом