четвртак, 26.09.2013, 13:42 -> 20:37
Мундијал у Катару припремају "робови"
Нови скандал потреса Катар и његово спорно домаћинство Светског првенства. Лондонски "Гардијан" објавио доказе о смрти 44 радника из Непала на инфраструктурним пројектима у вези са Мундијалом. Наводе се шокантни услови, шиканирање и рад под присилом. Свет у шоку.
16.50 - Након што је прича o погинулим радницима у Катару обишла свет, огласили су се и катарски организатори и тамошња влада: ''Шокирани смо оваквим открићима. Нема оправдања за такво поступање према ниједном раднику у Катару. Здравље, сигурност и достојанство сваког радника је на врху листе приоритета организционог комитета СП 2022. и трудићемо се да створимо пристојне услове за све раднике у Катару."
Шокантни услови за рад радника из Непала запослених на пројектима у вези са Мундијалом у Катару 2022. године узрок су 44 смрти у последња два месеца, преноси лондонски „Гардијан".
Лист је дошао у посед документа из амбасаде Непала у катарској престоници Дохи, који говори о томе да су главни узроци смрти срчани удари и незгоде на радном месту.
Али ту није крај. Постоје докази и присилног рада на инфраструктурним пројектима у вези са контроверзним Мундијалом. Наводно, радницима плате нису исплаћене месецима а постоје и случајеви конфисковања пасоша, како би се спречио одлазак „модерних робова".
Радници су се суочили са злогласном врућином, о којој се иначе говорило у контексту проблема које би могла да ствара играчима и навијачима. Управо је и она одговорна за катастрофално здравствен стање међу радном снагом, чији појединци тврде како им је забрањено бесплатно конзумирање воде.
Катар, у коме 90 одсто радне снаге чине емигранти, и раније је бивао оптуживан за нехумано опхођење према радницима. Непалски амбасадор у Катару, Маја Кумари Шарма, покренула је лавину коментара раније овог лета када је јавно рекла да је Катар постао „отворени затвор" за раднике из њене домовине.
Слично мисли и Ејдан Меквејд, председник глобалне невладине организације „Антислејвери интернешенел".
„Докази које је обелоданио 'Гардијан' јасно показују систематску употребу присилне радне снаге у Катару. У ствари, овакви услови за рад и невероватан број смртних случајева радника прелази у домен ропства из старина, када су људи третирани као предмети. Више није у питању ризик да се Мундијал изгради на леђима измучених присилнних радника. То се већ дешава", истакао је Меквејд.
Катар тек треба да почне рад на пројектима који ће директно имати везе са Светским првенством. За сада, ничу нови градови, који ће бити дом нових стадиона који ће бити коришћени на турниру.
Први човек светског фудбала Сеп Блатер у најновијем интервјуу који је дао у вези са спорним Мундијалом рекао је да сматра да ће „Светско првенство имати позитиван утицај на Катар и регион".
„Мундијал у Катару обећава да помогне у уједињењу нестабилног региона тако што ће донети наду и радост милионима који су патили деценијама. Показаће, још једном, да је фудбал сила добра", истакао је председник Фифе.
„Ми немамо политичке амбиције, због чега и немамо политичку агенду. Све што желимо јесте да Светски куп доведемо негде где до сада није био, и где фудбал може да направи разлику - макар и на неколико недеља".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар