По зими, киши, блату... (други део)

У наставку серијала британског "Дејли мејла" под називом "Football's golden years" настављена је фото-прича о легендарним острвским стадионима чији су терени постајали блатишта након кише. Ни најлошији временски услови нису могли да спрече одигравање утакмице, нити долазак навијача на стадион.

На фотографији из 1969. године са утакмице између Барнлија и Шефилд Вендсдеја три фудбалера изгледају као да завршавају смену у руднику, а не фудбалску утакмцу.

И утакмица полуфинала ФА Купа између Лидса и Манчестер Јунајтеда одиграна је на стадиону у Болтону по катастрофалним условима. Киша је расквасила терен, који је само поске неколико минута трчања и уклизавања био прошаран кратерима.

Стадион Вимблдона, Плоу лејн, имао је своје место у историји острвског фудбала. На фотографији из 1989. године види се у каквом је стању био терен на утакмици између Вимблдона и Астон Виле. Вимблдон је тај меч добио резултатом 1:0.

Најпознатији и најблатњавији стадион у Великој Британији био је Дербијев Бејзбол граунд. На фотографији из 1972. године са утакмице између Дербија и Арсенала само се назире колико је било тешко играти на том терену после кише. Ипак, утакмице нису прекидане. Дерби је меч против Арсенала добио са 2:0.

На легендарној фотографији из 1980. године види се дефанзивац Нотингем Фореста Вив Андерсон на мечу против Бристола. Андерсон је остао упанћен као први тамнопути играч који је наступио за репрезентацију Енглеске. Утакмица је одиграна на Нотингемовом Сити граунду, стадиону који је изграђен у непосредној близини реке Трент.

И стадион Чарлтона, знао је да буде прави "свињац" након кише. На фотографији из 1951. године види се детаљ са меча између Чарлтона и Стоука. Онај ко је уклизао, од блата се више није знало за коју екипу наступа.

Више пута је коњички спектакл "Коњ године" знао да тотално уништи терен Вемлбијa, али већ наредне недеље су се без обзира на све играле утакмице. Тако је било и на мечу ФА Купа 1970. године између Лидса и Челсија који је завршен резултатом 2:2. Ипак, нови меч није могао да се одигра на истом стадиону чији је терен личио на све сем на место где се може играти фудбал. Реванш је одигран на Олд трафорду.

На фотографији из 1971. године види се голман Арсенала Боб Вилсон како немоћно погледом прати лопту ка својој мрежи коју је упутио фудбалер Ливерпула Џон Тошак.

Фотографија са Хајберија из 1922. године више подсећа на средњевековну битку него на фудбалски меч. По блатњавом терену у северном Лондону снаге су у мечу ФА Купа одмерили Арсенал и Престон. Утакмица је завршена нерешно, 1:1, а у реваншу Престон је на свом стадиону славио са 2:1.

Прљав је посао, али неко мора и то да ради, тако би одприлике гласио опис две фотографије усликане седамдесетих година прошлог века.

На фотографији лево из 1971. године види се фудбалер Лидса Били Бримнер устаје после једног уклизавања на гостовању против Дербија. Имајући у виду да је стадион Бејзбол граунд познат по томе да после кише постаје најгори стадион у Великој Британији, не треба да чуди зашто се Бримнер толико испрљао.

Ништа боље није прошао ни Френк Лампард сениор (отац капитена Челсија Френка Лампарда) који је у дресу Вест Хема 1975. године играо у четвртфиналу ФА Купа против Арсенала.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом