Читај ми!

Представљен пројекат Националног стадиона

Председник ФСС-а Томислав Караџић, амбасадор Велике Британије Мајкл Девенпорт и компанија "Мејс" представили су данас пројекат Националног стадиона. Изградња стадиона планирана је у шест фаза: иницијација у којој се тренутно налази, дефинисање урбанистичког плана, пројектовање, уговарање радова, градња и оперативна фаза.

Фудбалски савез Србије (ФСС), Амбасада Велике Британије и компанија "Мејс" представили су данас пројекат изградње Националног стадиона, који ће омогућити да се Србија кандидује за једног од организатора Европског шампионата 2020. године.

Председник ФСС Томислав Караџић рекао је да би данашњи дан могао да буде забележен у историји као почетак остварења сна о изградњи Националног стадиона.

"Пре две и по године направили смо промоцију изградње Спортског центра и, захваљујући храбрости, успели да реализујемо ту идеју, иако су многи мислили да улазимо у немогућу мисију. Данас имамо центар који желе да виде многи у Европи, поготово они који немају нешто слично, али не можемо да станемо и тренутак је да искорачимо према новом задатку", рекао је Караџић.

Он је додао да је председник Уефе Мишел Платини "изгурао" идеју да се Првенство Европе 2020. године игра у 13 држава, како би омогућио земљама у региону да буду организатори.

"Ниједна земља из југоисточне Европе тренутно није спремна за организацију овог такмичења, јер нема неопходне објекте и инфраструктуру, али уверен сам да без обзира на економску кризу, уз помоћ државе, британске амбасаде и компаније 'Мејс' можемо да уђемо у пројекат и наредне године се кандидујемо за домаћинство", нагласио је Караџић.

Британски амбасадор Мајкл Девенпорт прво је честитао репрезентацији Србије на победи против Шкотске, упркос чињеници да су шкотски навијачи лопатама постигли бољи резултат него национални тим на терену.

"Делимо огромну страст према фудбалу и на темељима британско-српске посвећености спорту дошло је до сарадње ФСС и компаније 'Мејс', која је водећа у области развоја спортске инфраструктуре и која је дала велики допринос организацији Олимпијских и Параолимпијских игара у Лондону. У Србији постоји широк консензус у вези са изградњом мултифункционалног стадиона и уђе у трку за организацију ЕП 2020. године", истакао је Девенпорт.

Челни људи компаније "Мејс" представили су пројекат у којем је ФСС иницијатор, а не инвеститор. Нови објекат требало би да буде јавно-приватна инвестиција где ће држава пружити олакшице за домаћег или страног приватног инвеститора.

Национални стадион Србије требало би да има капацитет између 50 и 55.000 гледалаца, а његове потенцијалне локације су стадиони Црвене звезде, Партизана и Рада, затим Борча, Алтина, околина СЦ ФСС у Старој Пазови, локације око Блока 45 и Лука "Београд".

Изградња стадиона планирана је у шест фаза: иницијација, у којој се тренутно налази, дефинисање урбанистичког плана, пројектовање, уговарање радова, градња и оперативна фаза.

План је да се прве две фазе заврше до априла 2014. када истиче рок за подношење кандидатуре за ЕУРО 2020, а стадион би требало да буде завршен најкасније до 2019. године.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом