Читај ми!

Шест утисака са Европског атлетског првенства за млађе сениоре

Петнаесто издање Европског првенства за атлетичаре до 23 године показало је да нема превеликог залогаја у амбицијама. Нилс Ларос постигао је атлетски трип-дабл. Ове Фишер-Брајхолц оборио је Вархолмом рекорд шампионата на 400 метара са препонама, док је Хенријета Јегер на истој дистанци без препона, истрчала брже него што је Олга Зајцева пре двадесет година. Србија је освојила две златне и једну бронзану медаљу.

Шест утисака са Европског атлетског првенства за млађе сениоре Шест утисака са Европског атлетског првенства за млађе сениоре

Три медаље за Србију

Два пута се химна "Боже правде" чула у Бергену. Ангелина Топић и Адриана Вилагош оправдале су улоге фавориткиња за најсјаније одличје на шампионату Старог континента у категорији млађих сениорки.

Топићева је наставила победнички низ у скоку увис. Јерусалим је обележио њен јуниорски стаж, где је освојила злато за атлетичарке до 18 и 20 година, а Берген ће остати упамћен по највишем постољу за млађе сениорке.

Иако ће за две године поново имати могућност да наступи, већ је са непуних 20 година успела да испуни свој сан и обједини све европске и светске медаље, комплетирајући златну колекцију.

Сличан успех постигла је и Адриана Вилагош, њој у односу на Топићеву недостаје само злато за млађег јуниорског Европског првенства.

Вилагош је била једина финалисткиња чији је копље летело преко 60 метара, а најдаље у последњој серији – 62,41 метар.

Српска представница је у Бергену, не рачунајући победнички хитац, имала још четири боља резултата од другопласиране Чехиње Петре Сичкове.

Трећу, односно прву медаљу за Србију, освојила је Александрија Митровић у троскоку. Још једна атлетичарка чија каријера иде узлазном путањом.

Јуниорској бронзи из Јерусалима, додала је још једну из Бергена.

Трипл-дабл Лароса

У краљици спортова, он је њен краљ. Хоанђанин Нилс Ларос трећи пут заредом освојио је по две златне медаље на Европском првенству.

Слично Топићевој, за две године опет ће имати право наступа на Европском за млађе сениоре, а већ је освојио златну медаљу од млађих јуниора до млађих сениора и то двоструку. Сваки пут у различитом пакету.

Европски првак до 18 година био је на 1.500 и 3.000 метара.

На највише постоље за атлетичаре до 20 година попео се победама на 1.500 и 5.000 метара.

У категорији до 23 године златни трибл-дабл комлетирао је тријумфом на 800 и 5.000 метара.

Два финала у размаку од три сата

Норвежанка Хенријета Јегер трчала је сваки дан на Европском, некада и по два пута, јер је пријавила наступ на 200, 400 и штафети 4x400 метара.

У индивидуалној конкуренцији прошла је у финале обе дисциплине. Прво је у 18 часова поставила нови рекорд шампионата који је 20 година држала Рускиња Олга Зајцева и семафор зауставила на 49,74 секунде.

Тачно три сата касније била је на четири стотинке од атлетског подвига да освоји још једно злато на дупно краћој деоници. Јегер се бацила у циљ у трци на 200 метара, али је успешнија у фото-финишу била Саксес Едуан.

Немачки подијум

Ретке су ситуације да се на сва три подијума у некој дисциплини нађу атлетичари из једне државе. У Бергену је то виђено у две дисциплине, а главни актери су били бацачице кугле из Немачке и њихове репрезетантивне колеге дискаши.

Нина Чиома Ндубуиси, Јолина Ланге и Хелена Коп у глас су певале "Песму Немаца", док су исте тонове слушали и Стивен Рихтер, Мика Сосна и Мариус Каргес.

Оборен рекорд светског рекордера

Немац Ове Фишер-Брајхолц оборио је рекорд шампионата Норвежанина Карстена Вархолма, који је постављен 2017. године у Бидгошћу.

Само једну стотинку био је изнад границе од 48 секунди и за 36 стотинки надмашио резултат актуелног светског рекордера.

Вархолм није задржао ни друго место на листи најбољих Европљанина до 23 године, већ је пао на четврто, пошто су и остали освајачи медаља истрчали брже од 48,37 секунди.

Измаил Незир из Турске претчао је десет препона у атлетском кругу за 48,33 секунде и у фото-финишу победио Словенца Матица Гучека за једну стотинку.

Сунцобран уместо кишобрана

Синоним за Норвешку су блага лета и јаке зиме, а атлетичаре на Европском је изненадила висока температура која је ишла и до 30 степени.

Иако су у Бергену честе падавине, није био потребан кишобран.

понедељак, 21. јул 2025.
33° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом