Лончар: Држава мисли на децу оболелу од рака

Министар здравља Златибор Лончар посетио је пацијенте оболеле од канцера на Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" поводом Међународног дана деце оболеле од рака и том приликом поручио малишанима и њиховом родитељима да држава мисли на њих и да ће им помоћи да се изборе са најопакијом болешћу.

Златибор Лончар је навео да се сваке године све више средстава одваја за децу оболелу од канцера, да се проширују капацитети и уводе нове методе лечења, као и да се доводе страни медицински стручњаци и деца шаљу на лечење у иностранство.

"Обезбедићемо још кућа и станова за родитеље и децу која су на терапији како не би све време били у болници већ у атмосфери која ће бар мало да им олакша. Само они знају кроз шта све пролазе, а ми ћемо им помоћи да се изборе са најопакијом болешћу, треба да знају да смо уз њих", поручио је Лончар.

Министар је апеловао на родитеље да не одлажу одлазак код лекара ако примете било какву промену код детета.

"Не треба да чекају јер су онда шансе да се рак открије и излечи много веће", нагласио је Лончар који је пацијентима пожелео брзо излечење.

Директор Института за мајку и дете Радоје Симић рекао је да та установа, у којој се тренутно од канцера лечи 19 малишана, покушава да својим знањем и оспособљеношћу уз помоћ Буџетског фонда и Министарства здравља, створи услове за лечење деце сличне другим болницама у свету. 

"Пошто смо мала земља и немамо довољно технолошке опремљености за ретке болести, држава је основала Буџетски фонд који од новембра 2014. обезбеђује средства за лечење деце у иностанству. Прошле године на лечење у иностранство послато је петоро деце са малигним болестима", навео је Симић. 

Додаје да је од оснивања Буџетског фонда 73 деце послато у иностранство, док су 173 биолошка узорка послата на ензимске и генетичке анализе, а страни стручњаци су у Србији лечили 17 деце. О трошку државе се, каже, деца највише шаљу у иностранство на неуролошка и неурохируршка лечења, а затим и на терапије малигних болести.

Према његовим речима, Фонд је у протекле три и по године издвојио око 463 милиона динара, око 150.000 евра и око 10.000 швајцарских франака. 

Симић је подсетио да по прописаној процедури, конзилијум лекара прво предлаже лечење детета у иностранству и да се након тога подноси пријава Републичком фонду за здравствено осигурање.

Уколико РСЗО закључи да није могуће лечити дете ван Србије, та иста пријава подноси се Буџетском фонду.

"Ми радимо по истим правилима као РСЗО, али смо мало либералнији јер желимо да пружимо више могућности за лечење и дамо више наде деци и родитељима", рекао је Симић, док је министар Лончар додао да процедуру пријављивања знатно олакшава то што су већина лекара са Института и Универзитетске дечје клинике "Тиршова" чланови конзилијума у Фонду, те могу детаљно да упуте родитеље у поступак. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 10. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње