Завештање органа ради очувања живота

Цркве и верске заједнице у Србији подржале завештање органа ради очувања људских живота, оценивши да је то израз највеће љубави и бриге према ближњем.

Цркве и традиционалне верске заједнице у Србији подржавају завештања органа искључиво ради очувања људских живота, истакнуто је на скупу "Улога цркава и верских заједница у националном програму за трансплантацију".

"Подржавамо идеју стварања националног програма завештања органа искључиво у сврху очувања људских живота, искључујући могућност да се органи користе за медицинске експертименте, или у наставне сврхе за студенте медицине", наведено је у заједничкој изјави верских званичника.

У дебати, коју су организовали Друштво српско-јеврејског пријатељства, Јеврејска општина Београд и Центар за демократију, учествовали су и представници СПЦ, Католичке цркве и Исламске заједнице Србије.

"Јудаизам, хришћанство и ислам сматрају живот бескрајном вредношћу и религијска обавеза је лечити оболелег, излечити болест и продужити живот", наведено је у заједничкој изјави.

"Специфичан случај опште обавезе испољавања љубави и бриге за ближњег односи се не само на ситуације када је угрожен живот, или део тела, или када треба повратити нарушено здравље, него такође и на лакше ситуације када треба ублажавати бол и унапредити опште здравствено стање", истакнуто је у изјави.

Генерални секретар Ријасета Исламске заједнице Србије Елдин Ашћерић је навео да је генерални став те заједнице да је завештање органа дозвољено, истичући да оно мора бити добровољно и да "не сме бити предмет трговине".

Представник Католичке цркве Владислав Варга је изразио задовољство због заједничког става учесника скупа о завештању органа, додајући да је то "нешто најлепше што можемо урадити'' да би помогли људима.

Епископ јегарски Порфирије сматра да је завештања органа један од начина помоћи ближњима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво