уторак, 30.06.2026, 14:00 -> 22:27
Извор: РАДИО ЏЕЗЕР
Краљеви свинга – Henry Red Allen
Хенри Џејмс „Ред“ Ален Млађи (1908 – 1967) био је амерички џез трубач и певач.
Рођен у Њу Орлеансу, као син вође бенда Хенри Џејмс Алена Старијег. Његова каријера је почела у Сидни Десвињовом бенду “Southern Syncopators”. Професионално је свирао до 1924. са “Excelsior Brass Band” и џез деaнс бендовима Сем Моргана, Џорџ Луиса и Џон Казимира. Након што је свирао на речним бродовима на реци Мисисипи, отишао је у Чикаго 1927. да би се придружио бенду Кинг Оливера, а отприлике у то време је снимао музику у бенду Кларенс Вилијамса.
Након кратког повратка у Њу Орлеанс, где је радио са бендовима “Fate Marable” и “Fats Pichon”, отишао је у Њујорк, где се придружио бенду Луис Расела, којим је касније крајем 1930-тих руководио Луис Армстронг.
У оркестру Луис Расела, био је истакнути солиста до 1932. године, када је учествовао у снимањима која је организовао Еди Кондон. На некима од њих били су Фетс Волер и Томи Дорси. Такође је направио серију снимака крајем 1931. са Дон Редманом.
1932. године снимао је са бендом “Rhythmakers” у Њујорку. 1933. године придружио се оркестру Флечер Хендерсона, у којем је остао до 1934. године. Свирао је са Лаки Милиндеровим “Mills Blue Rhythm Band” од 1934. до 1937. године, када се вратио у оркестар Луис Расела на још три године.
Као бендлидер, је снимао за “Виктор” од 1929. до 1930. године. Направио је серију снимака као ко-вођа са Колмен Хокинсом 1933. године за “ARC “и наставио је као солиста ARC-а до 1935. године, када је прешао у издавачку кућу “Vocalion” за популарну серију свинг плоча од 1935. до краја 1937. године. Неки од њих су били популарни у то време.
Након Другог светског рата, снимао је за “Брансвик” 1944, “Виктор” 1946. и “Аполо” 1947. године.
Ален је наставио да снима многе снимке као лидер, а такође и са Фетс Волером и Џели Рол Мортоном, пратећи вокале као што су Викторија Спајви и Били Холидеј. Након кратког боравка са Бени Гудменом, почео је да води свој бенд у “Famous Door” на Менхетну. Затим је са бендом путовао по САД 1950-тих.
1957. године појавио се са Пи Ви Раселом у телевизијској емисији „Звук џеза“. 1959. године направио је своју прву турнеју по Европи када се придружио бенду Кид Орија. Водио је “кућни бенд” у њујоршком “Метропол Кафеу” од 1954. године, све док клуб није престао са џез наступима 1965. године.
Аленов стил свирања трубе описују као први који је у потпуности укључио иновације Луј Армстронга, са великим нагласком на фразирању.
2022. године Градско веће Њу Орлеанса је изгласало преименовање „Slidell Street“ у „Red Allen Way“, у његову част.
Коментари