Читај ми!

Историја џеза (77) – 2000.

Године 2000. џез музика је ушла у нови миленијум обележен „синтезом“ стилова, ефикасно превазилазећи круте поделе између традиционалиста и авангарде. Те године дошло је до поновног оживљавања биг бенд ансамбала и континуираног успона „smooth” џеза као комерцијалне силе.

Ове године објављено је неколико утицајних албума, од оркестарског џеза до интимних трија:

Албум „Maria Schneider Orchestra“ под називом „Allégresse“ био је критичарски признат пример модерне биг бенд музике који се често наводи као једно од најбољих дела великих ансамбала тог доба.

Албум „Tourist“ од „St Germain“ – спојио је џез са „хаус“ и електронским елементима, помажући у дефинисању „ну-џеза“ звука, досегнувши огроман комерцијални успех и популарност.

Албум „Dusk“ Ендруја Хила (на коме су Хилове сложене пост-бап клавирске композиције) изгласан је за најбољи албум године у анкети критичара часописа „DownBeat“, а значајана су и издања Џони Мичел, Бренфорда Марсалиса, Чучоа Валдеса.

Слушаћете избор из џез дискографије 2000. године.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом