понедељак, 11.08.2025, 14:00 -> 23:19
Панорама – Београдски џез фестивал '77 – Novi Singers
Бенд „Novi Singers“ је основан као квинтет 1964. године, а формирали су га Бернард Кавка и још четворо студената Државне више музичке школе у Варшави. Првобитну поставу чинили су Александер Глух, Бернард Кавка, Јануш Мих, Валдемар Пажински и Ева Ванат. Име групе је акроним; пуно име је“ „Nowe Oryginalne Instrumenty Wokalne”. Средином 1960-тих, један од трендова у модерном џезу била је употреба људског гласа као музичког инструмента, која се назива „инструментално певање“ - у овом стилу певао је трио „Ламберт, Хендрикс и Рос“, ансамбл „Дабл Сикс“ из Париза, као и популарна француска група „The Swingle Singers“, основана у Паризу 1962. године. „Novi Singers“ били су пионири овог стила у Пољској.
Вокалне способности појединачних чланова пољског бенда биле су поткрепљене њиховим високим музичким образовањем. Ева Ванат је дипломирала на Државној високој музичкој школи у Варшави у класи виолине, Бернард Кавка је такође био виолиниста, Валдемар Пажински је дипломирао дириговање, а Јануш Мих флауту.
1965. године, дебитовали су концертом у Националној филхармонији у Варшави, а у октобру исте године снимили су свој први албум и учествовали на 15. Међународном џез фестивалу у Цириху, освојивши прву награду. 1965. године наступили су на фестивалу „Џез Џамбори '65“ у Варшави. Наредне године донеле су низ успеха на бројним џез фестивалима у Пољској и иностранству. Дуги низ година били су на врху листе најбољих светских вокалних ансамбала часописа „DownBeat“ (заузели су прво место 1978. године). Бенд је такође компоновао музику за филмове.
Александер Глух је напустио групу 1967. године , а до 1973. године, били су квартет. 1973. бенд напушта Бернард Кавка, одлучивши да настави независну каријеру и трајно се пресели у САД. Месец дана након његовог одласка, у новембру 1973. године, „Novi Singers“ једини европски бенд(сем наступио је на „Њупорт-Београд џез фестивалу“ (специјално европско издање познатог америчког фестивала), где су наступили и пар година касније, тада већ на „Београдском Џез Фестивалу, 1977. године – са ког вам презентујемо снимке из Фонотеке Радио Београда.
Коментари