Читај ми!

Smooth jazz – Various

У новој рубрици слушамо избор композиција и аутора из овог стилског правца, актуелног последње три деценије. Smooth jazz је термин који се користи да опише комерцијално оријентисану crossover џез музику, која је дошла до изражаја 1980-их, истиснувши одважнију џез фузију из које је настао. Избегава импровизационо „преузимање ризика“ џез фузије, наглашавајући мелодичну форму, а велики део музике је у почетку био „комбинација џеза са лако слушаном поп музиком и лаганим Р&Б“. Средином 1970-их у Сједињеним Државама био је познат као „smooth radio“; жанр није назван „Smooth jazz“ све до 1980-их. Џез пуританци га негирају, али иако је данас у опадању, има много поклоника међу публиком и заправо је нека врста споне и интродукције садашњих младих генерација са традиционалним џезом.

Smooth jazz је мекши елемент савремене инструменталне музике који је више наклоњен Р&Б-у. Музика коју реч Smooth обухвата нема ивицу, дубину или „подводну“ струју, него је само  пријатно ненаметљива. Smooth jazz је веома оријентисан на расположење, а не директно на песму, не чује се много јаких или упечатљивих мелодијских линија, то је углавном више непрекидан грув, не на начин који обузима целу пажњу – aли пак, са јако добром музичком атмосфером.

Фил Пиплс каже: „Међутим, морате запамтити да је ово веома субјективна територија. Иако вам се то можда неће допасти, за другу особу може бити другачије. Љубитељи традиционалног џеза, на пример, имају тенденцију да сваку музику којој недостају обилни састојци „импровизације“, „интеракције између музичара“ и која има прекомерну употребу данашње електронике (синтисајзера, ритам  машина, итд.) стављају у “no  jazz” категорију. Ово је жалосно јер су многи уметници као што су Ерик Мариентал, Дејв Векл, Пет Метини, Стенли Тарентајн, „Yellovjackets“, „Rippingtons“, „Spyro Gyra“ и многи други доследно свирали музику која се никада неће квалификовати као „музика за лифтове“, како неки погрдно називају овај стилски правац.  

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом