четвртак, 06.11.2025, 22:15 -> 13:30
Музика вива – 71. Међународни Рострум композитора
Настављамо циклус посвећен овогодишњем, 71. Међународном Роструму композитора који је одржан у Љубљани, од 13. до 16. маја. Ова манифестација, која се сваке године организује под окриљем Интернационалог савета за музику који делује при Унеску, први пут је одржана у Словенији. Домаћин такмичења је била Радио-телевизија Словеније, док су такмичарске сесије одржаване у простору Цанкарјевог дома. Током четири дана такмичења, представиле су се двадесет две радијске куће са четири континента, а укупно су изведена четрдесет два дела у две категорије – општој и селекцији аутора до 30 година. У вечерашњој емисији, представићемо композиције из селекције Данске и Холандије.
У категорији аутора до 30 година, Данску је представљала грчка ауторка Атанасија Котронија, која од детињства живи у Скандинавији. Основне и мастер студије је завршила у Копенхагену, на Краљевској музичкој академији, а данас је активна као композиторка, али и као организаторка музичких манифестација и интерпретаторка. Прошле године, постала је добитница „Леони Сонинг” награде за младе таленте, једног од најзначајнијих данских признања за класичну музику. У Љубљани се Атанасија Котронија представила делом Три песме за виолину и виолу које изводе Адам Кох и Николас Алгот Свенсен.
У генералној категорији, селекцију Данске представљала је Бара Гисладотир, која је већ учестовала на Међународном Роструму композитора 2017, године, када је ово најзначајније радијско такмичење у области савремене музике одржано у Палерму. Рођена у Рејкјавику 1989, Бара Гисладотир је студирала на Исланду, на конзерваторијуму „Ђузепе Верди” у Милану и на Краљевској музичкој академији у Копенхагену, где данас живи. Прошле године, била је добитница „Ернст фон Сименс” награде, а до сада је освајала и друга значајна признања као што су награда Фондације за таленте „Карл Нилсен и Ан Мари Карл-Нилсен”, затим, „Леони Сонинг” награде за таленте и друге. У својим делима углавном приступа звуку као живом бићу, као нечему органском, чији део постајете чином слушања. Њена дела су медитативна, спорог тока, а таква је и композиција Олистати, инспирисана настанком новог лишћа у тишини пролећа.
На овогодишњем Међународном роструму композитора Холандију је представљало дело Мимезис за виолину и оркестар Кармит Фадаел. Ова израелско-холандска ауторка студије је завршила на Краљевском конзерваторијуму у Хагу, код угледних педагога као што су Калиопе Цупаки, Гус Јансен и Мартејн Падинг. Дела су јој поручивали ансамбли, као што су Филхармонија холандског радија, Резиденци оркестар, Симфонијета из Амстердама и други. У концерту за виолу Мимезис, она користи традиционалну троставачну структуру, а сам назив, упућује на имитацију која се одвија између солисте и оркестра. Овај процес имитације никад није идентичан, увек постоји промена, у којој ауторка симболички препознаје процес учења током живота.
Уредница емисије: Ивана Неимаревић
Коментари