Читај ми!

Антологија српске музике

Представићемо духовне композиције Корнелија Станковића, једног од родначелника српске музике савремене епохе.

Како то каже Властимир Перичић, значај овог аутора, који је живео кратко, само тридесет пет година, је у чињеници да је „трасирао пут којим ће се спрска музика кретати током следеће половине XIX века”. У правом смислу те речи, задојен романтичарским духом, Корнелије Станковић је сматрао да музичко стваралаштво образованог, грађанског, слоја треба да се зансива на народној музици и тај уметнички идеал је пренео на ствараоце наредне генерације – Јосифа Маринковића и Стевана Мокрањца, који ће га коначно и реализовати.

Чућете песме за вечерњу службу из Осмогласника у хармонизацији Корнелија Станковића, чија једноставна и непретенциозна фактура одговара извођачким могућностима ансамбала у време композиторовог живота. Изводи Хор Свети Стефан Дечански под управом Тамаре Петијевић.

Литургију Светог Јована Златоустог за мешовити хор Корнелије Станковић је компоновао на основу записа народоног црквеног појања из Сремских Карловаца. Први пут је изведена, додуше фрагментарно, у априлу 1855. у сали бечког Музикферајна, а објављена је 1862. године. Ово дело, иако једноставно у својим хармонским решењима, пре свега хомофног типа, има значај пионорског дела у историји српске музике, указавши на пут којим ће касније, суверено, кренути Василије Мокрањац и његови савременици.

Уредница Ксенија Стевановић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом