Читај ми!

Карл Фридрих Абел и Бахови ученици

У току маја пратићете први циклус којим обележавамо 300. годишњицу рођења Карла Фридриха Абела. Опус овог немачког композитора посматраћемо кроз призму стваралаштва аутора који су похађали часове музике лајпцишког кантора, Јохана Себастијана Баха.

Карл Фридрих Абел рођен је 22. децембра 1723. године у Кетену, у кнежевству Анхалт, у породици чији су чланови били активни као дворски музичари у Немачкој од половине 17. века. Породице Абел и Бах упознале су се током Бахове службе у Кетену, крајем друге и почетком треће деценије 18. века, што је Абелу омогућило да након смрти свога оца 1737. године, оде у Лајпциг и постане Бахов ученик. Већ са двадесет година, радио је у дворском оркестру у Дрездену, под руководством Јохана Адолфа Хасеа, а каријеру као извођач је градио свирајући на виоли да гамба, инструменту који је већ тада био на заласку.

Две године старији од Абела, немачки композитор Јохан Филип Кирнбергер похађао је часове музике код Јохана Себастијана Баха паралелно са Абелом у Лајпцигу, од 1739. до 1741. године. Након тога, каријеру је градио у служби пољских племића и на пруском двору, а од 1758. био је у служби пруске принцезе Ане Амалије. Кирнбергер је пре свега значајан као теоретичар музике, и то као део групе берлинских композитора-теоретичара, у коју убрајамо и Карла Филипа Емнауенла Баха, Јохана Јоакима Кванца и Фридриха Вилхелма Марпурга. Кирнбергерово учење било је релативно конзервативно, а као музички узор пре свега му је служио опус самог Јохана Себастијана Баха. У својим теоријским делима покушавао је да повеже теорију музике и практичну вештину компоновања, уважавајући улогу контрапункта и плесних образаца, те ослањајући се на праксу басо континуа.

Аутор Срђан Атанасовски
Уредница Сања Куњадић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом