Читај ми!

Светске музичке позорнице

Репродуковаћемо снимак концерта под називом Кућа Шумана, који су оркестар Академије Света Ћећилија и диригент Антонио Папано одржали 4. новембра 2022. године у аудиторијуму Парко дела музика у Риму. Солисткиња је била пијанисткиња Беатриче Рана. На програму су била дела Франца Шуберта, Роберта Шумана и Кларе Шуман.

Рана је дебитовала са овим ансамблом јануара 2015, а са маестром Антониом Папаном активно сарађује од 2016. године – како у пројектима са оркестром Академије Света Ћећилија, тако и изван њега. У њеним интерпретацијама критичари првенствено истичу готово мистичну лакоћу свирања, заводљивост, као и студиозно приступање партитури, будући да, са једне стране, њене јединствене одлуке пружају освежавајућу преспективу делима које изводи, док се, с друге стране, у потпуности придржава инструкција у партитури.

Клавирски концерт у а молу опус 7 Кларе Шуман, дело које се овом приликом нашло први пут на репертоару оркестра Академије Света Ћећилија. Клара Шуман почела је да пише ово дело са само 13 година, а премијерно је изведено 1835. у Лајпцигу, када је солистичку деоницу тумачила сама ауторка, а дириговао Феликс Менделсон. Маестро Папано посебно је истакао полонезу у финалном ставу која, према његовом мишљењу, више личи на бравурозне композиције Шопена него Роберта Шумана, и представља прави тур-д-форс за Беатриче Рану.

Ауторка Јелена Дамјановић



Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом