Читај ми!

Музика света – 10. Тодо Мундо: Дуња Кнебл и Роко Маргета

Ове суботе започињемо циклус посвећен 10. издању фестивала Тодо Мундо, који је одржан од 21. до 24. септембра 2022. године у Београду.

Осим главног, концертног програма, у оквиру јубиларног фестивала Тодо Мундо организована је улична парада, потом јавни разговор са македонским трубачем Џамбом Агушевијем на Фалуктету музичке уметности, али и друга по реду међународна конференција, која је са темом „Музика у покрету" одржана је у РТС клубу Радио Београда.

У оквиру фестивала уручена је и награда „Повеља са статуетом Војин Малиша Драшкоци", коју додељују World Music асоцијација Србије и Музички информативни центар Србије. Овогодишња добитница је истакнута хрватска уметница, интерпретаторка традиционалне музике и кантауторка - Дуња Кнебл.

У вечерашњој емисији ћућете снимак са концерта Дуње Кнебл и Рока Маргете, забележен 23. септембра у Јеврејском културном центру, када су уметници извели нумере из Хрватске, Ирске, САДа, Белорусије и Словачке, на инструментима као што су: тапан, мелодика, дечји клавир, калимба, укулеле и различите фруле - из Азије, Турске, Балкана и Индонезије

Карактеристично за ову уметницу је да трага за текстовима и нотним записима у старим збиркама и песмарицама. На тај начин она у неку руку превазилази појам певачице и постаје приповедач и аутор 21. века. Иако се као професионални музичар представила тек 1993. године, када је имала 47 година, Дуња Кнебл је иза себе имала велико искуство интерпретације народних песама, како из Хрватске, тако и оних из земаља у којима је живела - Америке, Русије и Индонезије. До сада је објавила 21 албум, од којих су три са саставом Кололира, а два у дуу са Роком Маргетом.

Уредница емисије Марија Вуковић.

Насловна страна: Дуња Кнебл - добитница награде Војин Малиша Драшкоци - фестивал Тодо Мундо, Београд, 23.09.2022 - Фото: el gvojos

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом