Читај ми!

Зоонозе, крпељи и заштита угрожених екосистема

У новој емисији Хоћу да знам разговарамо о болестима које повезују свет људи, животиња и природе, али и о истраживањима чији је циљ да боље разумемо и заштитимо угрожене екосистеме.

Хоћу да знам Хоћу да знам

Autor:
Томица Мишљеновић

Eмисијa „Хоћу да знам“, посвећенa je популарној науци, која ће сваког четвртка од 9 до 10 сати, почев од 1. октобра 2020. доносити преглед вести и занимљивости из света науке, разговоре са истраживачима и одговоре на питања слушалаца. [ детаљније ]

Гошћа емисије биће др Снежана Томановић, научна саветница и помоћница директора Института за медицинска истраживања у Београду. Повод за разговор је недавно детектовање генома вируса Западног Нила у узорцима комараца у Београду, током редовног мониторинга. Разговараћемо о овом вирусу, његовом праћењу и значају надзора над популацијама комараца, али и о другим честим зоонозама – болестима које се могу пренети између животиња и људи. Посебну пажњу посветићемо болестима које преносе крпељи, као и истраживањима и дијагностици коју Институт за медицинска истраживања развија у овој области.

Разговараћемо и са др Ивом Њуњић из Лајдена у Холандији, једном од десет добитница престижног „forNature” гранта Националног географског друштва (National Geographic Society). Овогодишњи пројекти подржани кроз ову иницијативу усмерени су на заштиту природе и унапређивање права и заштите посебно угрожених екосистема и станишта.
Докторка Њуњић ће своје истраживање спровести у кањонима Пиве и Комарнице, једним од највреднијих и најосетљивијих природних подручја региона. Дипломирала је у Београду, а двојни докторат одбранила је у оквиру сарадње Србије и Француске, на Универзитету у Новом Саду и Сорбони. Сарађује са Природњачким центром Naturalis у Лајдену и успешно води организацију TaxonExpeditions.

Од вируса које преносе комарци и крпељи до заштите највреднијих природних станишта – колико су здравље људи, здравље животиња и здравље екосистема заправо повезани?

Аутор и водитељ: Томица Мишљеновић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом