Читај ми!

Гордана Каровић

У данашњем Клубу 2 подсетићемо се летошњег гостовања Гордане Каровић, археолошкиње, подводне археолошкиње, музејске саветнице и кустоскиње збирки Водног саобраћаја Музеја науке и технике у Београду.

Данашња емисија једним делом биће посвећена њеној књизи „Заувек у Београду изгубљени бродови”, која је дуго и полако настајала, када је Удружење грађана „Aqua et Archaeologia” добило од Секретаријата за културу Града Београда средства да приреди мапу потопљених бродова.

Књига „Заувек у Београду изгубљени бродови” настала је на основу археолошког материјала и документарне историјске грађе коју чувају Историјски архив Београда, Архив Србије, Архив Југославије и збирке Музеја науке и технике, потекле од некадашњег Музеја речног саобраћаја, формираног 1957. године, а чију је богату документарну и фотографску грађу Музеј науке и технике преузео 2013. године. Намера аутора и издавача била је да се у књизи публикује што већи број фотографија. Обрађен је период од 15. века до данашњих дана, с напоменом да је доминантан 20. век како због највећег броја сачуваних докумената и фотографија из тог времена, тако и због два светска ратна сукоба који су на нашим рекама и пловним објектима оставили пустош. О овој књизи, првом српском пароброду „Делиград”, изложбама посвећеним историји речног бродарства, рекама, морима, роњењу, истраживањима и узбуђењу открића, као и о пориву да све то забележи и подели са другима – у данашњој емисији говори Гордана Каровић.


Емисију уређује и води Ана Вучковић Денчић.

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове