Читај ми!

Елен Гримо

Пијанисткиња са вуковима

 

Пијанисткиња Елен Гримо је имала само 15 година када је својим тумачењем „Етида слика” Сергеја Рахмањинова задивила међународну јавност и поставила нове стандарде у читању овог захтевног дела. Тог јула 1985. године многе су се обрве подигле са питањем: како једна тако млада девојка, рођена у Екс-ан-Провансу, успева толико храбро и убедљиво да одговори изазовима узбудљивих страница Рахмањинова. Недуго потом, Гримоова је напустила студије на Париском конзерваторијуму, дебитовала на неколико важних фестивала и све изненадила живописним и темпераментним интерпретацијама Шопена, Листа и Шумана. Продор на светску сцену потврђен је 1987. године наступом са Париским оркестром и Данијелом Баренбоимом, одржаним на иницијативу овог великог диригента и пијанисте.

            Ма како почетак каријере Елен Гримо био узбудљив, он ни из далека није могао да наговести у којим неслућеним смеровима ће се развијати живот ове уметнице – поред више него храбрих пијанистичких пројеката, она је постала и велика заштитница вукова. У држави Њујорк основала је први центар за очување вукова, а на свом имању стара се о 30 ових животиња, вођена личним искуством да музика и живот с вуковима пружају блиске врсте мистичног доживљаја.

            У Времену музике, које је посвећено Елен Гримо, слушаћемо њене интерпретације дела Сергеја Рахмањинова, Јохана Себастијана Баха, Волфганга Амадеуса Моцарта, Фредерика Шопена, Џорџа Гершвина, Ерика Сатија и Нитина Сонија.

 

Аутор емисије: Ивана Комадина

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње