Читај ми!

Сонате за виолончело Франческа Цукарија

Један од најдрагоценијих архива манускрипта музике 18. века у Италији јесте библиотека фрањевачког манастира у Асизију.

Ову колекцију највећим делом чине дела монаха који су писали музику за манстирски хор. Године 2005. у овој библиотеци откривена је и збирка соната за виолончело и басо континуо изразите лепоте, али непознатог аутора. У сарадњи са Међународним друштвом барокног виолончела, три године касније ове сонате приписане су Франческу Марији Цукарију, веома плодном композитору, монаху фрањевачког реда.

Претпоставља се да су ове сонате биле намењене чувеном виолончелисти тог доба Вандинију, кога је Цукари био у прилици да чује у Падови и Риму. Већина соната писана је у четвороставачној форми и slede oblik takozvane sonata da chiesa. Када је у питању стил, Цукаријеве сонате за виолончело следе најбољу традицију сродних дела Бенедета Марчела и Анотнија Вивалдија.

У данашњем Аутограму, који смо посветили овим Цукаријевим сонатама, слушаћете први снимак на коме су забележене. Јуна 2010. године остварили су га чланови ансамбла Musica Perduta на оригиналним барокним инструментима.


Аутор емисије је Ивана Комадина.

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса