Пупинови патенти ‒ његова филозофија

Гост Ризнице је Милан Божић, патентни инжењер.

„Писати о Михајлу Идворском Пупину никада није довољно због његовог огромног научног дела као и свестраности, поштовања према Америци као новој домовини и трајној оданости властитим коренима. Својим патентима постигао је нагли развој телекомуникација, које су повезале све људе у свету и тако унапредио људску цивилизацију. Као човек био је харизматична личност, која се одмах заволи, којој се дивимо. Опчињавао је животном енергијом, здравим разумом, скромношћу, хуманошћу и љубављу, кога цео свет изузетно уважава. Ретке су личности у свету, да су у земљи у којој су рођени, као ум од изузетне националне вредности, тако мало изучени и познати широј јавности. Нико и никада није толико лобирао и помогао Србији када јој је било најтеже, и тако јој подигао углед у свету. Организована борба да српски народ дозна истину о његовој вредности, коју је покренуо иновацијски покрет у Југославији, траје преко 45 година. Данас се о Пупину доста прича, али су речи нажалост само покушај да се нешто каже ‒ његов споменик у Београду још не постоји. Његов систем вредности не користимо довољно у напретку Србије, посебно образовни систем, како је то Америка радила у XX веку…

У овој књизи говоримо о Пупиновим патентима који су га учинили славним у целом свету, а код нас је, нажалост, годинама минимизиран и говорило се само о 24 патента. Његови патенти, до сада је откривено 142 у чак 30 земаља света, сви су у примени ‒ што само говори о његовој снази као проналазача.” (Из књиге „Пупинови патенти ‒ његова филозофија”; Милан Божић, патентни инжењер)

Гост овонедељне Ризнице Радио Београда 2 је Милан Божић, патентни инжењер и аутор обимне књиге (750 страна) „Пупинови патенти ‒ његова филозофија”, председник Фонда Младен Селак који негује Пупинов систем вредности.

 
Аутор и водитељ емисије је Душанка Зековић.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво