Невидљиви људи

Сто година "радиотонског пријемника" Михајла Пупина

 

У зиму 1916. године, само неколико месеци након седам патената који представљају рођење области телекомуникација, Михајло Идворски Пупин је, заједно са Едвином Армстронгом, пријавио и патент под насловом "Радиотонски пријемник". О доприносима Михајла Пупина развоју технике преношења радио-таласа, а касније и, тада новог медија, радија, говориће гост емисије Невидљиви људи професор др Драгољуб Мартиновић, оснивач и потпредседник Образовно-истраживачког друштва "Михајло Пупин" и писац монографије Резонанса ума и срца o нашем великом научнику. 


Указаћемо, пре свега, на друштвено-историјски контекст Пупинових истраживања у области радија и телекомуникација. Из ризнице нашег тонског архива емитоваћемо и фрагменте радио-филма "Од пашњака до научењака" из серије "Звездани часови човечанства", а подсетићемо и на, још увек актуелну, изложбу "Пупин - од физичке ка духовној реалности" у Историјском музеју Србије.

У редовној рубрици "Кутија за памћење", слушаћемо сећања Милоша Јевтића на сусрете и разговоре са академиком Милутином Гарашанином, једним од наших најзначајнијих археолога. Ови разговори емитовани су у оквиру циклуса "Гост Другог програма" почетком осамдесетих година прошлог века.

Емисију припрема и води Ранко Стојиловић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом