Ризница: Прослава 17 векова Миланског едикта у Нишу

Пошто је одржана у Виминацијуму и Београду, изванредна археолошка изложба "Константин Велики и Милански едикт 313 - Рађање хришћанства у римским провинцијама на тлу Србије", отворена је у Нишу, родном граду цара Константина, у галерији компаније „Филип Морис".

Посетиоци ће до 31. октобра моћи да разгледају 180 експоната непроцењиве културне вредности, од којих се највећи број чува у збиркама Народног музеја у Београду, који је реализатор ове изложбе. Своје предмете за овај јединствени догађај уступили су и Народни музеј Ниш, Историјски музеј Србије, Музеј Војводине, Музеј града Београда, Музеј Крајине из Неготина, Музеј Срема, Музеј у Смедереву, Народни музеј Зајечар и Народни музеј Пожаревац.

Први пут после 113 година,  у Ниш је донета бронзана глава цара Константина, пронађена 1900. године, приликом изградње моста преко Нишаве код тврђаве. На изложби је и Београдска камеја, једно од најрепрезентативнијих сведочанстава о Константину Великом. Део поставке су и Лицинијеви сребрни тањири, који су израђени управо у Нишу. Представљени артефакти откривени су на локалитетима у Србији и сведоче о значају које су провинције на тлу наше земље имале за Римско царство.

О изложби Константин Велики и Милански едикт 313 говори др Ивана Поповић, један од аутора изложбе.

У другом сату "Ризнице" доносимо вам новости из Централног института за конзервацију.

Уредник и аутор: Соња Малавразић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом