Радио Београд 1: Програмска шема - петак, 25. апр 2025

Ухвати дан: Кључни молекул живота
Дезоксирибонуклеинска киселина, један је од најпознатијих и најважнијих молекула у биологији. ДНК кључну улогу у преносу наследног материјала са генерације на генерацију и омогућава опстанак и еволуирање живих бића. Откриће структуре ДНК молекула омогућило је отпочињање нових истраживања у областима попут генетике, геномике и генетичког инжињерства, као и развој молекуларне биологије. Данас, захваљујући овом открићу, наука је корак ближе разумевању основних принципа живота. Поводом Међународног дана ДНК, који се сваке године обележава 25. априла, разговарамо са професором генетике на Медицинском факултету и начелником Института за судску медицину Оливером Стојковићем.

Магазин на Првом: Политичка криза у Приштини
Политичка криза у Приштини траје већ 11 недеља. После парламентарних избора од 9. фебруара показало се да је готово немогуће формирање нове владе. Самоопредељење изгубило је десетак одсто гласова у односу на претходне изборе. За нови премијерски мандат Аљбину Куртију је потребно још 13 мандата, које, испоставило се, не може да нађе. После пет неуспешних покушаја, за данас је заказана нова седница Скупштине у Приштини. Постоји ли могућност да се изађе из ћорсокака, до када ће политичка криза трајати и како се то одражава на положај Срба у покрајини, о томе разговарамо са нашим дописником Иваном Миљковићем

РБ1, Вести и извештај о водостању
Први програм Радио Београда

Фамилиологија: Рокументарац
Много је гитариста прохујало Рокенрол димензијом али су, ипак, неки оставили дубљи траг и били вољенији од других. Ово последње је нарочито важно јер, без обзира на то да ли сматрате да су Ричи Блекмур или Ејдријан Смит бољи од, на пример, Марка Нофлера или Дејва Марија, и без обзира да ли вам се чини да је Џими Хендрикс оставио дубљи траг од, рецимо, Пола Кософа, љубав коју је заслужио наш данашњи виртуални и звучни гост Рокументарца надилази чак и нарационалније схватање осећања која осећате према неком аутору или извођачу.

Караван: Хумористичка емисија
Драги слушаоци, не знам како ви, али ја, као савестан грађанин и човек који брине скоро све бриге овог света, често размишљам и о бројним проблемима које имамо у Србији, и као друштво и као држава.

У средишту пажње: Како је папа Фрања утицао на побољшање односа Свете столице са Србијом и Српском православном црквом?
Због напредних, реформских и неконвенционалних потеза, како на унутрашњој верској сцени, тако и изван граница цркве, Папу Фрању историја ће памтити као изузетну личност и изузетног поглавара Римокатоличке цркве. Наша земља и Српска православна црква памтиће га као поглавара који је низом практичних потеза и израженом добром вољом битно утицао на побољшање односа Србије и Ватикана. Остаће забележено да је за време његовог понтификата по први пут надбискуп из Србије именован за кардинала, као и да је зауставио канонизацију Алојзија Степинца, надбискупа у време Независне државе Хрватске. Папа Фрања иницирао је и оснивање мешовите верске комисије Светог архијерејског Синода СПЦ и Бискупске конференције Хрватске за утврђивање истине о Степинцу.

Свечана академија поводом 80 година Јасеновца, победе над фашизмом и оснивања Уједињених нација
У Српској академији наука и уметности у Београду одржана је свечана академија поводом три велика јубилеја: 80 година од постојања логора Јасеновац, 80 година од победе над фашизмом и 80 година од оснивања Уједињених нација – светске организације за мир. Догађај је окупио историчаре, стручњаке, сведоке и представнике институција из више земаља, са циљем да се сачува колективна меморија и подсети на страдања током Другог светског рата.

Код два бела голуба: Шаптач Милан Марковић Баћа
Неко од глумаца рекао је "шаптач је за глумца чисто психички услов да своју улогу развија правилно, потпуно сигурно и трезвено. Није у питању знати улогу напамет, или не знати. Може глумац ван сцене да изрецитује све што има да каже, од почетка до краја представе. Ако не види у суфлерници лице које га својим присуством храбри, погледом улива оптимизам и веру, он за час може постати сплетен и његова креација губи знатан део његовог већ обезбеђеног успеха."

Вечерас заједно: Наши ИТ стручњаци у свету – Петар Башић
Млади Петар Башић је завршио Факултет техничких наука у Новом Саду, а потом је за магистарске студије чак два пута добио Доситејеву стипендију. Сада живи и ради у Бечу у ИТ сектору аутомобилске индустрије. Током студија, није желео да оде из земље, међутим, једно путовање је променимо све.

РБ1, LAJMET - вести на албанском језику
Први програм Радио Београда
Моја књига: "Српски рјечник" Вука Стефановића Караџића
У вечерашњој емисији говоримо о "Српском рјечнику" Вука Стефановића Караџића. Ово дело нам представља Рајна Драгићевић, професор лексикологије и лексикографије на Филолошком факултету у Београду.

РБ1, Импресум Првог програма Радио Београда
Први програм Радио Београда

РБ1, Ноћни програм - Под крововима града
Први програм Радио Београда

РБ1, Код два бела голуба, реприза
Први програм Радио Београда
Коментари