Читај ми!

Бранка Марић, рукометни судија

Гошћа 588. емисије је рукометни судија Бранка Марић. Играчку каријеру почела је већ као основац у школској екипи, а као средњошколка наставила у панчевачком Динаму. Увидевши да истовремено не могу захтевне студије на Машинском факултету и врхунски рукомет, прешла је у локални Трудбеник. Почетком 90-их постала је рукометни судија, а ускоро и интернационалац. Са Зорицом Гардиновачки 20-ак година је била део најуспешнијег женског рукометног судијског пара на свету. Делиле су правду на Олимпијским играма у Сиднеју 2000. и четири године касније у Атини, на по пет светских и европских првенстава и исто толико финала евро купова. Прве су жене које су судиле на олимпијском рукометном турниру и прве уопште које су судиле мушкарцима у спортовима са лоптом. Тренутно је је експерт за суђење Европске рукометне федерације, а у Светској федерацији је технички делегат.

У емисији ће између осталог говорити: о свом тренеру Богосаву Перићу и судијским менторима Андрији Бањанину и Манфреду Праузеу. Да ли је била популарнија као рукометашица, или судија? Како је са Зорицом Гардиновачки прихваћена у свету рукомета, а и међу гледаоцима као први женски судијски пар на највишем нивоу? Како је поступала када се играчи током утакмице покошкају? О стицању ауторитета међу актерима утакмице и односу највећих светских асова према судијама. Зашто је имала за нијансу блажи критеријум према вођи екипе? Шта је њу и Зорицу Гардиновачки годинама чинило најбољим женским судијским паром на свету? Која су рукометна правила промењена захваљујући нашем Недељу Јовановићу и руском голману Андерју Лаврову? Да ли судије на великим такмичењима осим суђења имају још неке активности? По чему се сећа Светског првенства у Норвешкој 1999? О утисцима са Олимпијских игара у Сиднеју 2000. и Токију 2021. и ограничењима с којима се сусретала у доба пандемије коронавирусом…

Аутор Мирослав Нешић.

Радио Београд Први програм од 16 до 17 часова.

Спортски споменар Спортски споменар

Autor:
Мирослав Нешић

Спортски споменар је посвећен историји нашег спорта. Говорећи о својим почецима, успонима и падовима, поразима и победама, највећим успесима, истакнути спортисти који су се тамичили у протеклих седам деценија стварају слику спорта на овим просторима. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво