Двадесет пет година од случаја Рачак – епилог и последице

Навршило се 25 година од сукоба у селу Рачак на Косову и Метохији у коме су учествовале српске снаге безбедности и припадници тзв. Ослободилачке војске Косова. За српску страну то је био обрачун војске и полиције са терористима, Приштина тврди да је то био “масакр над цивилима”, што је потврдила тадашња верификациона мисија ОЕБС-а на челу са Вилијамом Вокером. И управо та фабрикована прича о масакру и злочину над “недужним цивилима” послужила је као повод за бомбардовање СРЈ крајем прошлог века.

У годинама које су уследиле утврђивање истине више није било на дневном реду јер је чак и Хашки трибунал прихватио да у Рачку није било масакра и одустао од дела оптужница које су се односиле на тај случај. Па ипак, догађај који се одиграо пре тачно 25 година умногоме је променио ток историје, како наше, тако и историје примене међународног права. Послужио је као повод за агресију НАТО пакта на једну суверену земљу 1999 године, први пут без одобрења Савета безбедности Уједињених нација. У две и по деценије које су уследиле принципи међународног права и њихова примена доведени су у питање и у другим случајевима. Све то резултирало је чињеницом да данас више и није јасно за кога и у којим ситуацијама важе одредбе тог права а за кога не важе.

У данашњој емисији разговарамо о последицама случаја Рачак као и о улози медија и пропаганде у збивањима са краја прошлог века. Шта је заправо епилог случаја Рачак питаћемо Даницу Маринковић која је у то време била истражни судија Окружног суда у Приштини и Александра Митића из Института за међународну политику и привреду који је 1999. године био извештач са Косова и Метохије.

Уредник и водитељ је Ивана Прибићевић.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом