Читај ми!

Временске непогоде умањиле род воћа

Непогоде које су овог лета тутњале Србијом направиле су огромну штету воћарима. Првобитне процене су да ће због временских неприлика овогодишњи род воћа бити умањен за око 5 одсто. Да ли на овакве климатске околности треба да рачунамо и убудуће и како да им се прилагодимо? Очекује се реч стручњака, а један је управо наш саговорник- професор Пољопривредног факултета у Новом Саду, Зоран Кесеровић.

Велике проблеме због летошњих непогода имали су и становници градова. Снажни пљускови изазвали су изненадне поплаве и изливања на површине улица и тротоара. Када би инфраструктура могла да прихвати кишне воде које падну на асфалтне или бетонске површине, последице би биле занемарљиве. Решење нуди пројекат „0-Њасте-Њатер“, а реч је о посебном порозном материјалу за поплочавање који се прави од индустријског отпада, односно пепела. О томе ћемо више сазнати од професорке Грађевинског факултета Владане Рајаковић Огњановић, која је руководилац тог пројекта.

Више од половине особа са инвалидитетом у Србији није, у протеклих пет година, боравило у некој од домаћих бања. Многи од одласка у лечилиште одустају због неприступачности бањских услуга и капацитета. Управо то је показало истраживање о доступности бања, као део пројекта “Јачање отпорности старијих особа и особа са инвалидитетом током пандемије и будућих катастрофа“. Више о овој теми сазнаћемо у разговору са Љупком Михаловском, председницом Управног одбора Савеза за приступачност, а укључиће нам се и координаторка Пројекта Црвеног крста Србије, Наташа Тодоровић.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом