Читај ми!

Јован Стејић, здравствени просветитељ

''Он је човек нових и напредних идеја и његов поглед окренут је ка будућности. Он тражи да се народне масе не само душевно но и материјално подигну, осуђује интелигенцију што се довољно не одужује своме народу, тражи сувременију наставу и бољу школу, напада на верски фанатизам и верске предрасуде. У много чему први, остао је упамћен као здравствени просветитељ и творац медицинске књижевности са мотом да народу напише што би му од ползе могло бити.'' – записао је о Јовану Стејићу књижевни критичар Јован Скерлић.

Доктор Јован Стејић, први Србин школовани лекар, који је после завршених студија одмах дошао да ради у обновљеној Србији, био је лекар кнеза Милоша, оснивач српског грађанског санитета, један од оснивача и потпредседник Друштва српске словесности (претече Српске академије наука и уметности) и аутор већег броја стручних и књижевних радова и публикација…

Био је секретар Државног савета. Творац је српске медицинске терминологије. Изградио је и унапредио разне медицинске установе, и допринео да у народу ојача свест о потреби континуиране бриге о здрављу.

Поред медицине, Стејић се бавио књижевним стварањем и језичком реформом. Сматра се првим српским антропологом.

У вечерашњој емисији говоримо о доктору Јовану Стејићу, лекару, књижевнику, културном и јавном делатнику.

Аутор емисије: Војислав Карановић.

 

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се