Читај ми!

Приштински избори за север Косова и Метохије

Куртијева влада у Приштини одлучна је да по сваку цену одржи локалне изборе на северу покрајине у недељу 23. априла. Иако је већ сада јасно да би легитимитет тих избора био сумњив, премијер привремених институција у Приштини не показује знаке да би могао да одустане.

Није јасно шта ће се десити после 23, уколико избори буду одржани, нити каква је политичка позадина оваквог потеза, јер Српска листа бојкотује изборе.

О томе за Магазин разговарамо са др Рајком Петровићем са Института за европске студије.

 

У Магазину, уочи националног Дана сећања на жртве холокауста, геноцида и фашизма у Другом светском рату чућете сведочење једног од малобројних Срба, који су преживели злочине НДХ у концентрационом логору “Госпић, Јадовно, Паг”. У њему је за четири месеца 1941. страдало 38 хиљада Срба. Саговорник колеге Александра Миливојевића је 85-огодишњи Србин из Загреба, коме су усташе у велебитским јамама побиле 16 чланова породице.

Најављујемо и Међународну научну конференцију посвећену Јасеновцу, која се предстојећег викенда одржава у Београду под називом 'Одјеци Јасеновца - сагласни и сукобљени наративи'. Осим домаћих, скуп окупља историчаре и истраживаче из Америке, Израела, Русије, Немачке, Велике Британије и Хрватске. Међу њима су и Гидеон Грајф, Јелена Гускова, Бери Литучи, Василије Крестић, Урлих Шнајдер, Ави Мизрахи, Катрин Корсуш, Давор Стипић, Горан Шарић... Организатор конференције је "Институт за истраживање Јасеновца", основан у Њујорку пре 25 година а о програму и идеји скупа говори један од учесника Душан Басташић, председник Удружења “Јадовно 1941.”

На једном од престижних такмичења за младе физичаре, Нордијско-балтичкој олимпијади, одржаној у Естонији прошлог викенда, наши ученици забележили су изузетне резултате. Вук Хип из Математичке гимназије проглашен је апсолутним победником Олимпијаде и награђен специјалном наградом. Сребрну медаљу освојио је Вукашин Бабић. О овом великом успеху српских ученика говоре освајач сребра и директорка Математичке гимназије Мирјана Катић.

Новинари су по количини стреса у обављању свог посла увек високо рангирани, одмах испод хирурга и пробних пилота. Ово је индиректно показало и последње истраживање, које је у организацији Оебс-а организовано у Србији. Већина новинара је свакодневно под притиском, емотивно исцрпљена и често угроженог менталног здравља. Истраживање је показало да више од 70 одсто новинара свакодневно доживљава стрес у послу. Шта су узроци и како системски заштитити запослене у медијима, то питамо Тамару Џамоњу Игњатовић, професорку Филозофског факултета у Београду.

 Уредник и водитељ: Ана Томашевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом