На Дан студената - о академцима некад, данас и сутра

На протесту студената против нарастајућег фашизма и репресије власти, 4. априла 1936. године, страдао је Жарко Мариновић, студент права и комуниста. У знак сећања на његову трагичну смрт, 4. април обележава се као Дан студената Београдског универзитета, почевши од 1955. Деценијама касније, Дан студената представља одређени вид прославе, али и подсећања на то за шта су се студенти борили, за шта се данас боре и у ком правцу треба да иду, кажу у Студентском парлементу. Који су проблеми данашњих студената, којим средствима се боре за унапређење свог положаја и стања у друштву и да ли су оправдане оцене да су "изгубили револуционарни жар", нека су од питања за нашу саговорницу - Гордану Адамов, председницу УО Кровне организације младих Србије.

У данашњем Магазину и о будућим студентима. Наиме, на позив Ректората Универзитета у Београду да се одреде како ће вредновати државну матуру, која је планирана да се уведе наредне године, одговорило је давдесет факултета. Седам се изјаснило да ће тражити додатну проверу склоности и способности за упис бруцоша, док преосталих 13 признају државну матуру за упис на факултет. Остало је да се изјаснои још 11 факултета који припадају највећем универзитету у Србији. Зашто су факултети оклевали да се изјасне и колико су самостални у доношењу одлуке која делимично дерогира намеру Министарства просвете да државна матура, када буде уведена, потпуно замени пријемни на факултетима? За Магазин говори проректор БУ Дејан Филиповић.

 После две и по године у притвору у Хагу, некадашњим вођама ОВК-а Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију почело је суђење за ратне злочине и злочине против човечности на Косову '98 и '99 године. Са 24 године закашњења, суђење се одвија пред Специјализованим већем Косова са седиштем у Хагу. У десет тачака оптужнице терете се да су индивидуално кривично одговорни за злочине које су широм Косова, али и на северу Албаније, починили припадници Ослободилачке војске Косова. Њихове жртве, како је то навело тужилаштво, били су цивили и особе које нису активно учествовале у сукобима - Срби, Роми и Ашкалије - као и Албанци за које се веровало да сарађују са српским властима или да подржавају Демократски савез Косова Ибрахима Ругове. О правним али и политичким импликацијама суђења ратним лидерима косовских Албанаца, разговарамо са адвокатом Драгољубом Ђорђевићем.

Уредница емисије Дијана Иванов Кадић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом