Порођај царским резом - зашто ипак није ни бољи ни лакши

Пре неколико дана у Београду је завршен 6. Европски конгрес о порођају чији је домаћин била Гинеколошко-акушерска секција Српског лекарског друштва, а централна тема био је порођај природним путем. У Србији, према неким проценама, више од 30 посто порођаја буде извршено царским резом, а препорука Светске здравствене организације је да би тај постотак требало да буде између десет и петнаест. Тренд примене царског реза расте и у другим деловима света. Зато су, сматрају организатори конгреса, нова сазнања, а посебно искустава која су поделили многи специјалисти, гости из нордијских земаља које предњаче по ниској стопи царских резова - за домаће стручњаке драгоцени. Како је и зашто царски рез постао "популарнији" од порођаја природним путем, које су предности овог другог и за мајку и за дете, како утицати да се свест о томе промени, али и како доћи до повећања безбедности те смањења смртности и трудница, односно породиља, и новорођенчади - о томе ћемо разговарати са проф. др Љиљаном Мирковић, специјалисткињом гинекологије и акушерства, председницом Организационог одбора конгреса.

Још једна занимљива медицинска тема у "Магазину на Првом" - упознаћемо вас са персонализованом медицином, која се сматра једним од највећих искорака у подручју медицинске науке, и фармакогенетиком, научним пољем у којем се стручњаци баве тиме како специфичност генома појединца утиче и на деловање лекова, али и на изазивање њихових нежељених дејстава. Наша гошћа биће Ивана Бузаџић, молекуларни биолог и специјалиста генетике.

Из садржаја емисије издвајамо и:

- како ће захваљујући пројекту "Заједно до успеха", који ће повезати образовне установе и привреду, Слободна зона Суботица постати интелектуални инкубатор;

- најаву 16. Београдских дана инжењера у организацији Удружења студената технике Европе – БЕСТ Београд,

- а представићемо вам и првог добитника награде "Александар Вучо" за књижевност за децу - Јовицу Тишму и његов роман "Био једном један страх".

Са вама - Елизабета Арсеновић.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом