Читај ми!

Први резултати пописа: Београд се пуни, а Србија празни

Број становника у Србији смањен је за око пола милиона у последњој деценији. То показују први објављени резултати пописа, обављеног у октобру ове године. У Србији живи око 6 милиона 690 хиљада људи. У односу на претходни попис из 2011, мање нас је за 6,9 одсто. Тиме су потврђена предвиђања и настављен тренд пада броја становника. Резултате пописа анализира Владимир Никитовић, управник Центра за демографска истраживања Института друштвених наука.

Србија је по количини органског отпада који настаје у домаћинствима изнад светског просека. То кажу Уједињене нације. Ако би се рачунали и остаци хране из ресторана, болница и других установа и институција, то би била огромна количина отпада која на депонији, где обично заврши, емитује опасне гасове стварајући ефекат стаклене баште а загађује и површинске и подземне воде. Велики генератори органског отпада су хотели и ресторани. Откуп искоришћеног јестивог уља, међутим, боље функционише, јер угоститељи за ту масноћу коју би, иначе, бацили у сливник, добијају новац од рециклера. У Магазину тражимо одговор на питање како од депоније стићи до зелене енергије и чистијег ваздуха, земље и воде?

Све популарнији тротинети до сад нису били дефинисани саобраћајним прописима. Куда се и којом брзином могу кретати тротинети, а да не угрозе, ни возаче, ни пешаке није било јасно, па су често возачи тротинета били виновници саобраћајних незгода. После јавне расправе на ову тему, проблем би требало да реши нови Закон о безбедности саобраћаја. Шта он предвиђа, питамо Дамира Окановића, директора Комитета за безбедност саобраћаја.

За Магазин говори и светски позната песникиња Нина Живанчевић. У Србији је недавно објављена и њена књига есеја „Вештачка интелигенција и природна глупост". Међу есејима, посебну пажњу привлачи текст о чувеном песнику Алену Гинзергу, коме је Нина, живећи у Америци била асистент у раду.У разговору са песникињом на ту околност указује Мелиха Правдић, уредница Радио Београда 2.

Уредник и водитељ: Ана Томашевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом