Читај ми!

Повећана концентрација афлатоксина последица климатских услова 

Од 1. децембра у Србији је требало је да буде спуштена граница дозвољеног афлатоксина у млеку. Постојећи ниво, медјутим, остаје на снази још годину дана. Савет за безбедност хране ову одлуку донео је пратећи тренутну климатску ситуацију и стање на пољима кукуруза. Стручњаци, медјутим, скрећу пажњу на резултате испитивања квалитета европских усева који указују на велики ризик од присуства микотоксина као последицу дуготрајних суша и високих температура. Тим поводом саговорник нам је Горан Бекавац из Института за ратарство и повртарство у Новом Саду.

Рат у Украјини донео је значајне потресе на тржиштима енергије. Владе широм света траже сигурност у обновљивој енергији и њеним климатским предностима. Ова година се, стога, може сматрати рекордном по ширењу капацитета за обновљиве изворе. У Србији, медјутим, тај процес иде веома споро. Стандард градјана је све нижи, а инфлаторна очекивања све виша, па се чини да у том сектору изазови тек предстоје. О томе ћемо разговарати са Данијелим Исаиловић, менаджерком Удружења за обновљиве изворе енергије.

Бивалентна вакцина против ковида добила је дозволу Агенције за лекове и медицинска средства, али још се не зна када ће она бити доступна грађанима Србије. То цепиво у употреби је у ЕУ од 1. септембра и искуства су за сада позитивна. Шта је, заправо, бивалентна вакцина и коме је намењена сазнаћемо у разговору са вишим научним сарадникому ИНЕП-а Сергејем Томићем.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом