Читај ми!

Случај професорке у Трстенику - да ли је пристојну већину победила агресивна мањина?

Иако одавно није непознато да наставници, професори и остало школско особље већ дуго трпе вербално, некад, нажалост, и физичко насиље, недавни случај измицања столице професорки енглеског у Техничкој школи у Трстенику, могуће и због саме симболике чина, изазвао је огромну и неподељену осуду јавности и снажно истакнут захтев да се потенцијалним будућим сличним неделима мора стати на пут. Шта реално у таквим ситуацијама могу саме школе, да ли треба мењати или пооштравати одредбе  Закона о основама система образовања и васпитања који се односе на кажњавање васпитних преступа, треба ли наставницима и професорима доделити статус службених лица да би могли да буду заштићени од агресивних ученика, али и родитеља, да ли су такви ђаци већина или мањина у одељењима - само су нека од питања за нашег госта, професора историје у Осмој београдској гимназији Александра Маркова, председника Форума београдских гимназија.    

Као практично једини конкретни резултат управо завршеног Самита Уједињених нација о клими у Египту, стигла је вест да је - после вишедневне расправе - постигнут договор о формирању Фонда за помоћ сиромашним државама у борби против климатских промена тзв. "фонда за катастрофе". Колики је значај тог договора и зашто већ прве вести о његовом покретању прати изражавање бојазни многих да ће он остати само празно слово на папиру, питаћемо проф. Дарка Надића са Мастер програма о еколошкој политици на Факултету политичких наука у Београду.

У "Магазину на Првом" и о:

- националном Конгресу главних сестара, сестара и бабица Удружења медицинских сестара, техничара и бабица Србије „Иновације у организовању Службе здравствене неге у систему здравствене заштите - реалност и могућности";

- важности слогана "Правда" одабраног за овогодишњи Светски дан сећања на жртве саобраћајних несрећа и

- о изложби "Хватачи снова" у Галерији Музеја наивне и маргиналне уметности која доноси избор дела 20 аутора неконвенционалне уметничке сцене Србије и Хрватске.

Са вама - Елизабета Арсеновић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом