Читај ми!

Дан примирја за памћење и опомену

На данашњи дан 1918. склопљено је примирје између сила Антанте и Немачке. После четворогодишњег рата, највећег у дотадашњој историји, потписано је примирје тачно у 11 часова на линији ратовања, на француској територији, у посебном вагону француског маршала Фердинанда Фоша. Тиме је договорен прекид ватре и повлачење немачких трупа, као и споразум о ратној одштети. Српска војска је у то време, после пробоја Солунског фронта ослобађала територије које су непуних месец дана потом ушле у састав новостворене Краљевине СХС. Првог дана децембра створена је будућа Југославија.

Дан примирја у Србији постао је државни празник тек пре десет година. Симбол празника је цвет Наталијина рамонда, која расте на Кајмакчалану, попришту славне битке у Великом рату. О празнику, његовом значају и култури сећања говориће директор Балканолошког института Војислав Павловић, из Француске колегиница Наташа Јокић, а из Баната, који су после рата населили српски добровољци јавља се наш дописник Миле Новаковић.

Савремена држава незамислива је без државних, националних и верских симбола. Они су у важној мисији очувања престижа, идентитета, па и моћи заједница које симболизују. У нашем случају, државни национални и верски симболи развијали су се и вешто мењали упоредо са развојем српске државе, почевши од српске револуције и устаничког периода с почетка 19. века до данашњег дана. Од пада комунизма почиње обнова традиционалних националних симбола. Упоредо са тим, показало се да је, посебно у случајевима скрнављења симбола потребно развити и механизме њихове заштите. О употреби државних, националних и верских симбола, њиховом значају и улози у савременом друштву разговарамо са Далибором Ђукићем, професором Правног факултета у Београду.

У Србију је стигао овосезонски грип. Први случај потврђен је у Новом Саду. Забуну у здравствене установе уноси још присутна корона. О симптомима, вакцини против грипа и другој заштити за Магазин говори Ивана Беговић Лазаревић, епидемиолог из Градског завода за јавно здравље.

Уредник и водитељ Ана Томашевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом