Читај ми!

О Дану примирја и процесима који доводе до рата или мира

Дан примирја у Првом светском рату обележава се у Србији и свету у знак сећања на 11. новембар 1918. године када су силе Антанте потписале примирје са Немачком. Тим поводом у Паризу се одржава Париски форум о миру под мотом „Савладавање вишеслојних криза“ на коме учествује и председник Србије Александар Вучић. Зашто је важно сећати се тог датума од кога нас деле сада већ 104 године? Како се о рату и миру размишљало тада а како данас? Који процеси су покренули светске ратове и зашто је свет сада опет на ивици великог сукоба?

Србија је у Првом светском рату учествовала на страни сила победница али и изгубила трећину свог предратног становништва, чак 62% мушке популације од 18 до 55 година. Херојске борбе, завршно са пробојем Солунског фронта остале су генерацијама за памћење и препричавање. Ипак, по окончању Великог рата, формирана је Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, а то је потез који и век касније многи сматрају историјском грешком. Да ли је могло и требало одиграти другачије?

Саговорник емисије је Огњен Карановић, историчар из Центра за друштвену стабилност.

Уредник и водитељ је Ивана Прибићевић.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом