Читај ми!

Како помоћи оболелим од деменције у свакодневним обавезама?

У Београду данас има око 30.000 оболелих од Алцхајмерове болести и других врста деменција. Процењује се да ће их 2030. године бити 43.000. Особе са деменцијом много дуже остају функционалне уколико се са њима ради. Овај рад је могућ у оквиру дневних центара за оболеле од деменције, који су данас стандард у свету. Овог јутра угостићемо мр Надежду Сатарић, председницу Управног одбора Српског удружења за Алцхајмерову болест и Александру Јовановић, неформалног неговатеља и чланицу удружења, тема нашег разговора је иницијатива за отварање дневних центара за оболеле од деменције.

У нашем питању јутра причамо о дилемама и предрасудама о домовима за старе. Осуђујуће питање типа „Каква си ти кћерка или син када мајку смешташ у дом уместо да се бринеш о њој као што је она бринула о теби!?", не чујемо само од противника смештања у дом, већ их и сами себи постављамо. Како донети исправну одлуку? Како се бринути о родитељу, а притом сачувати стабилност породице?

Посетићемо овог јутра и Бијељину у Републици Српској где је у току Фестивал ромске културе, традиције и језика „Баро Дром".

Аутор и водитељ: Игор Обрачевић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом