Читај ми!

Медицина будућности - iRNK технологија?

Србија је једна од неколицине земаља коју је Светска здравствена организација недавно изабрала да са њом подели технологију за развој информационих RNK вакцина. То између осталог значи да ће стручњаци из Србије проћи обуке, у организацији СЗО, након чега се очекује да у нашој земљи могу да се производе ове врсте цепива. При томе, не рачуна се само на производњу вакцина против ковида, већ потенцијално и против других болести. Стручњаци сматрају да производња вакцина iRNK технологијом има огроман потенцијал у лечењу неких тешких болести, као што је маларија, туберкулоза или рак. На који начин делују ове вакцине, да ли нова iRNK технологија најављује револуцију у савременој медицини и које промене може донети, питамо имунолога Сергеја Томића, научног сарадника Института за примену нуклеарне енергије.

Србија је званично добила прву компанију у којој ће се радити четири дана недељно, без смањења плата. Петог дана постојаће дежурства, на којима ће се запослени смењивати. У појединим светским фирмама већ неколико година се тестира такав начин организације посла. Најновији резултати су показали да се продуктивност радника повећала и до 40 одсто јер су запослени били задовољнији и одморнији. Такође, мање времена су проводили на друштвеним мрежама и активностима невезаним за посао. Да ли скраћење радног времена на дужи рок доноси много више користи него штете? О томе како на ову идеју гледају домаћи послодавци, разговарамо са Светланом Будимчевић из Уније послодаваца.

Живот у градовима све нас више одваја од природе и здравог окружења. Постало је уочљиво да се неке болести развијају, или имају непожељан ток, управо због тога што живимо у густо насељеним местима, на асфалту, са врло мало зеленила и још мање чистог ваздуха. Зато није баш сасвим необична вест да канадски лекари, однедавно, преписују боравак у природи - на рецепт, уз осталу терапију. Сат времена шетње шумом, рад у башти или планинарење, на пример, изгледа постаје лек за људе. О добробитима боравка у природи за оне који у природу ретко одлазе, за наш програм говори пулмолог, доктор, Тања Радосављевић.

Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом