Читај ми!

Шта знамо о омикрон соју корона вируса?

Омикрон односи једнако живота као и претходни сојеви, показују истраживања. Само што вирус сада то чини на лукав начин, јер заварава благом клиничком сликом код већине оболелих, али је толико заразнији и толико раширен, да једнако као раније доводи и до смртних исхода. Према статистици, коју води и којом располаже, др Владан Чокић, научни саветник из Института за медицинска истраживања, наш данашњи саговорник, смртност је једнака врхунцу званично дневно преминулих од кинеског соја у децембру 2020. и делта соја у новембру 2021. Значи, корона је и те како ту, са врло сличним последицама, што потврђују најновија научна сазнања.

Припреме за малу матуру и ове године су почеле у фебруару иако је до ње остало још неколико месеци. У већини школа и центара одржава се бесплатна настава, а родитељи који могу то да приуште, плаћају приватне часове, без обзира што је реч о најскупљем начину да се спрема и обнавља градиво. Да ли је то и најсигурнији пут до уписа у жељену школу? Да ли би завршни тест требало олакшати, односно прилагодити новим условима у којима су деца учила током пандемије? Које краткорочне, а које дугорочне последице оставља корона на образовани систем? То су нека од питања за нашу саговорницу, професорку Драгицу Павловић Бабић са Филозофског факултета, националну координаторку ПИСА истраживања у Србији.

Статистика каже да се у Србији сваки четврти брак заврши разводом. Да ли су они који опстају, нужно и добри, и шта је то што најчешћће доводи до развода, су теме о којима је Ружица Зоркић Радичевић разговарала са брачним саветницима у Саветовалишту за брак и породицу градског Центра за социјални рад, Слађаном Ивановић и Дејаном Цветковићем.

Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом