Читај ми!

Вештачка интелигенција наша стварност

Крвна плазма пацијената који су се опоравили од ковида 19 не би требало да се користи у лечењу оболелих јер нема довољно доказа да побољшава њихове шансе за опоравак, поручила је Светска здравствена организација. Како тумачимо најновији став и треба ли да брину они који су били подвргнути таквој терапији- питања су за др Милицу Јовичић из Института за трансфузију крви.

Зашто је важно радити испитивања лекова на људима и може ли се без таквих медицинских експеримената постићи напредак у лечењу болести? Која се права и обавезе морају поштовати током истраживања? Како спречити евентуалне злоупотребе? Поводом конференције "Изазови у клиничким испитивањима лекова", која се одржава у Београду, разговараћемо са Зораном Аћимовићем, директором Академије за клиничка испитивања.

Пуштање у рад Националне платформе за вештачку интелигенцију, само је још један од фактора који учвршћује добру позицију Србије на међународној скали спремности за вештачку интелигенцију. Једини смо у региону који имамо стратегију за развој ове области, а са радом је почео и Институт за вештачку интелигенцију. Директор Института Дубравко Ћулибрк наш је саговорник.

Фонд за науку наменио је за младе научнике 30 милиона евра у наредне три године у оквиру програма ИДЕЈЕ. О томе ћемо више сазнати у разговору са директорком Фонда Милицом Ђурић Јовицић.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом