Плућне болести у порасту

По обољевању од рака плућа Србија заузима 18. место у Европи, међутим по смртности смо на неславном 2. месту. То је један од разлога за покретање програма за рано откривање ове врсте карцинома. Пројекат, први овакве врсте међу земљама Западног Балкана, спроводи Институт за плућне болести Војводине и то у време пандемије корона вирусом. Саговорник нам је др Горан Стојановић, управник Клинике за пулмолошку онкологију Института у Сремској Каменици.

Све загађенији ваздух који удишемо утиче и на учесталост разних других плућних болести, које подразумевају прилично комплексну и дуготрајну дијагностику. Иновација једног нашег стручњака могла би пулмолозима убудуће знатно да олакша и убрза тај поступак. О њој ћемо више сазнати у разговору са Марком Топаловићем који се у Белгији већ дуже бави иновацијама у области респираторне медицине.

Све чешћа тема међу грађанима су и опасне материје у свакодневним производима. Ових дана постају актуелни новогодишњи украси и дечије играчке, а у појединим су примећене повећане количине штетних фталата. У Европској унији они су забрањени у концентрацијама већим од 0,1 одсто. Да ли се и којом брзином српски прописи у тој области прилагођавају европском законодавству, питање је за Јасминку Ранђеловић из АЛХЕМ-а (Алтернативе за безбедније хемикалије).

Са вама Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом