Да ли би ковид код здравствених радника требало да се третира као професионално обољење?

Током две године пандемије коронавируса било је доста лутања, недоумица и импровизација у примени неких медикамената за које се веровало да могу да ублаже тешка стања болести, али коначно се појавио лек који директно утиче на вирус (МОЛНУПУРАВИР). Некако истовремено, још један амерички произвођач најављује спасоносну пилулу, а ових дана у клиничко тестирање улази и лек који су произвели руски стручњаци. Тим поводом, саговорник нам је др Бојан Тркуља, директор Удружења произвођача иновативних лекова ИНОВИА.

У многим европским земљама, обољевање  запослених у здравству и социјалној заштити  од ковида има третман професионале болести. Сличне захтеве и иницијативе неколико пута су упућивали и наши синдикати и еснафска удружења. На какве су реакције наишли и да ли очекују позитиван одговор надлежних министарстава, односно Владе? То су само нека од питања за др Зорана Савића председника Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити Србије.

Међународни дан борбе против насиља над женам (25.новембар) обележава се како би се подигла свест о чињеници да су жене широм света жртве сексуалног, психичког, физичког, породичног насиља и многих других видова злостављања. Главни циљ је да се мотивишу жртве да пријаве насиље. У Србији се много тога померило у позитивном смислу, али статистика опомиње да је то далеко од довољног. Да ли законодавни оквир даје довољно простора за ефикаснију борбу против овог зла. О томе ћемо разговарати са Вањом Мацановић, из Аутономног женског центра.

Уредник и водитељ Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом