1918. - крај Великог рата, почетак пандемије Шпанског грипа

Србија и свет обележавају ДАН ПРИМИРЈА у Првом светском рату. Одавањем поште жртвама опомињу се млађе генерације колико велика цена слободе може да буде. Током четири године рата погинуло је између 15 и 20 милиона људи. Србија је изгубила трећину становништва. Мало је познато да је од Шпанског грипа, који је захватио свет пред крај Великог рата, умрло скоро три пута више људи. О томе се у историјским књигама ретко говори, као и о последицама по друштво, политику и културу. Управо то је предмет дугогодишњег истраживања нашег саговорника, историчара Владимира Кривошејева, аутора књиге ЕПИДЕМИЈА ШПАНСКЕ ГРОЗНИЦЕ У СРБИЈИ 1918-1919.

Први светски рат је једна од тема која је интригирала небројено много књижевника широм света. Тражени су различити поводи и углови, стално откривани нови детаљи и ликови, сачињаване социолошке, филозофске, демографске студије.... Све то резултирало је  хиљадама књига у рафовима књижара и библиотека. Где је Србија кад је реч о књижевној продукцији о овој тематици једно је од питања за директорку Библиотеке града Београда, Јасмину Нинков.

Издвајамо и причу о српском стартапу JOBERTY TECHNOLOGIES који је победио на једном од највећих технолошких такмичења на светској исложби у Дубаиу. Разговараћемо са Ђорђем Вукотићем из победничког тима.

Са вама Оливера Стајић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом