Постковид обољења и како их спречити?

Светска истраживања показују да значајан број људи има дугорочне последице које је изазвао корона вирус, нарочито пацијенти који су имали тежи облик болести. Истраживања у Великој Британији показала су да више од 80 одсто људи, који су били у болници, има макар један преостали симптом шест месеци касније. Најугроженији органи су срце и плућа, а примећено је да више од 20 одсто људи који су имали кашаљ и гушење (чак и они који нису морали да буду болнички лечени) има трагове плућних емболизама, и фиброзне ожиљке у плућном ткиву. Ипак, тешко рећи ко ће од њих због тога имати озбиљније последице. Какве дугорочне здравствене проблеме корона вирус може да изазове на плућима и има ли начина да се то спречи, нека су од питања за Татјану Радосављевић, пулмолога.

Србији је потребно скоро шездесет година до достизања пуне родне равноправности - уколико настави овим темпом, гласи један од кључних налаза најновијег Индекса родне равноправности, који је објављен као заједнички пројекат Координационог тела за родну равноправност Владе Србије и још неколико организација, а прогрес у унапређењу родне равноправности код нас званично је оцењен као постојан и континуиран, мада спор. Ових дана јавности је представљен и Извештај о правима жена и родној равноправности у Србији за 2020. годину, у издању Удружења грађанки ФемПлатз из Панчева, а један од закључака је да иако имају иста права, жене у Србији су и даље у лошијем положају од мушкараца у јавној и у приватној сфери, и изложене су дискриминаторним родним стереотипима и насиљу. Истовремено, додаје се у Извештају да је епидемија ковида 19 додатно утицала на погоршање положаја жена и урушавање њихових права, о чему разговарамо са Косаром Бекер из удружења Фемплатз.

Група истраживача са Института за физику у Београду учествује у једном од 12 пројеката у области вештачке интелигенције које је финансијски подржао Фонд за науку Републике Србије. Пројекат АТЛАС, обухвата теоријску, али и практичну примену вештачке интелигенције, и то пре свега у области заштите животне средине. У наредном периоду биће спроведено пилот-истраживање глобалног квалитета ваздуха, како би се продубило разумевање фактора животне средине који утичу на нивое загађујућих супстанци, као и предвиђање њиховог понашања под одређеним околностима. Резултати овог пројекта обезбедиће предуслове за научно засновано одлучивање о мерама за очување животне средине у Србији и свету, али и о мерама које појединци треба да предузимају у циљу заштите сопственог здравља у актуелним условима. О томе како вештачка интелигенција може да допринесе решавању овако битних еколошких проблема разговорамо са руководиоцем тима из Института за физику др Андрејом Стојићем.

Са вама је Мирјана Никић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом