Читај ми!

700 година Грачанице

“Нису ме на овом путу потресли рањеници... нису ме потресли ни они исцрпљујући маршеви, ни оно жртвовање на бојишту...Потресла ме је сцена коју сам видела кад је болничка чета стигла у Грачаницу: војници полегли по земљи и љубе је... Схватила сам: од јуна и Видовдана 1389. до октобра 1912. у радости и жалости се говорило о Косову...”, записала је српска хероина Наталија Бјелајац 1912. пред косовском Грачаницом.

Сликарка Надежда Петровић је назива „од злата јабуком". Десанка Максимовић јој се обраћа стиховима:

„Грачанице, кад бар не би била од камена,

кад би се могла на небеса вазнети."

Између два светска рата на Ташмајдану је саграђена Црква Светог Марка по угледу на последњу задужбину краља Милутина(1282-1321).

У вечерашњој емисији „Код два бела голуба" кренућемо стопама краља Милутина до Богородичине цркве на обали реке Грачанке, притоке Ситнице, јужно од Приштине. Присетићемо се политичких и културних прилика средњовековне Србије почетком XIV века, који историчари сматрају најзрелијим градитељским раздобљем. Осветлићемо уметност, културу и дух оног времена кроз архитектуру и сликарство Грачанице и покушати да покажемо зашто је овај манастир постао инспирација многим уметницима, песницима и градитељима.

Аутор емисије: Александра Јагодић.

Музички уредник: Радмила Дујаковић.

Код два бела голуба

Autor:
Војислав Карановић

Од свог почетка, 1968. године, па до данас емисија Код два бела голуба прича приче о старом Београду, његовим житељима, појавама и догађајима, али и приче о прошлости осталих места Србије, и о свему ономе што представља живо језгро наше традиције. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом