Прича о кавијару

Некада давно у Кладову се производио врхунски кавијар, толико познат и толико тражен да је, на крају, служен и на броду с трагичном судбином „Титанику”. У почетку, и веома дуго кроз историју, јела га је сиротиња у непрерађеном облику, без соли, можда само с неким додатним зачином. Најквалитетнији кавијар добија се од риба из породице јесетри, којима припада и моруна. Рибе је тада било у изобиљу. У сланој води Црног мора одрастала је до своје полне зрелости, а онда, с јесени и у пролеће, преваљивала и по 800 километара да би се мрестила у дунавским брзацима крај Кладова. На шљунковитом дну реке положила би лепљиву икру, а затим се враћала у црноморске таласе. Ову причу доноси нам кустос Дубравка Вучић из Природњачког музеја у Београду.

Према последњи информацијама и млађи основци ће моћи да похађају наставу онлине, ако у одељењу које има до 16 ђака, буде троје позитивних на ковид 19. У међувремену и вртићке групе у којима је макар једно дете позитивно иду две недеље у изолацију. И сада се поставља питање ко ће да чува децу док родитељи раде. Уколико нема Бака сервиса, постоји Беби сервис, како ангажовати дадиљу и колико се чека на ту услугу?

У Јутарњем програму говоримо и о иновативним лековима за лечење рака дојке. Последњих месеци из Астразенеце и из Охаја стижу охрабрујуће вести о добрим резултатима тестирања нових лекова. Иновативни лекови за ову болест одавно постоје у свету и наша Агенција за лекове их је регистровала, али нису доступни свима. О томе нам говори докторка Снежана Шушњар онколог.

Ако имате довољно новца и желите да се поновите новим аутомобилом, проблем може да направи једна "ситница" - чип. Због недостатка чипова у целом свету касни и испорука возила. Више детаља сазнаћемо од Милана Белина, председника Асоцијације увозника возила и делова.

Овог четвртка бавимо се и тиме да ли је септембар једнако дуг и скуп као и јануар. Школа, зимница и огрев углавном испразне новчанике.

Уредник и водитељ емисије Николина Миљковић

Будите уз ваш Радио Београд 1.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом