Читај ми!

Дуг пут научника до лека за ковид

Више стотина тимова научника широм света ради на проналажењу лека за ковид. Међу њима је и наш, састављен од њих 13, у оквиру пројекта "СМАРТ  Репурпосинг" који финансира Фонд за науку Србије, а предводи академик и редовни професор Хемијског факултета у Београду Радомир Саичић. Он за Радио Београд 1 говори зашто је, поред комбинације нефармацеутских мера и вакцина, неопходан и лек против ковида, колико је дуг пут до његовог проналаска и примене те којим од њих је пошао тим научника Србије.

После добијене битке са карциномом дојке, постоје жене које су чврсто одлучиле да завеслају у нови живот. Чланице Удружења жена оболелих и лечених од рака дојке „Будимо заједно", као и друге које су оперисане и лечене од те тешке болести, свакодневно вредно тренирају у веслачком Клубу „Беодрагонс". О изузетно позитивном терапијском утицају веслања на болест и како пробудити снагу воље, разговараћемо са Тадијаном Милићевић. 

У "Магазину на Првом" упознаћете и Олгу Сабо, лингвисти и лектора, покретача иницијативе "Баштина без будућности" којом жели да пробуди свеукупну јавност и да је упозна са проблемом трагичне небриге према заоставштини великана српске културе - од куће Алексе Шантића у којој је живео у Коњицу до куће Лазе Лазаревића у центру Београда. 

Представљамо вам и студенте Факултета организационих наука у Београду  који су освојили треће место на светском такмичењу у решавању студије случаја у Сингапуру, а повешћемо вас и на изложбу "Момо Капор - најлепше приче" у београдској Галерији Дома војске.

Са вама - Елизабета Арсеновић.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом