Којекуда

Спорт у малој вароши почесто је велика прича. На првом месту за варош саму, а кадгод пребаци њене границе, па телима, душом, срцем, осмехом девојака и момака облети и цео свет, као комета. Трчањем, спретношћу, добацибањем, убацивањем, ударцима и одбранама, бравурама и финтама о којима се говори, и које се памте, спортисти пронесу и приче о варошкој калдрми и сокацима, важним здањима и знаменитим људима, локалној речици и околним потоцима, зеленим ливадама, игралиштима, салама… о свему ономе што је некада чинило – где има среће, још увек и чини – дух места и времена, и у њему – тренутке за памћење.

У Смедеревској Паланци велика спортска прича почиње 1911, када је - само осам година после оснивања првог српског фудбалског клуба, „Шумадије" у Крагујевцу - основан Грађански фудбалски клуб „Јасеница", који постоји и данас и такмичи се у Српској лиги Запад, Зона Дунав.

Члан је Спортског друштва „Јасеница", које у Паланци већ више од 70 година окупља различите спортове и клубове у којима се практикују, а зове се по реци која је симбол вароши, иако већ дуго не протиче кроз њу. Но, сетиће се многи, да се то друштво, у периоду после Другог светског рата, звало „Гоша", по чувеном индустријском гиганту.

А када се каже једно за другим: Смедеревска Паланка - „Гоша" - спорт, верујемо да ће прве асоцијације бити - шах и бокс. Наћи ће се затим ту и кошарка, фудбал, рукомет, одбојка, атлетика... као и имена Слободана Мартиновића-Шоће, Ђорђа-Џимија Петронијевића, Мирослава-Муте Николића, Дејана Бојовића, Перице Огњеновића... Све су то паланачке спортске легенде, како се и зове ТВ емисија нашег данашњег „којекуда" саговорника, Бојана ЖИвковића, спортског новинара и главног и одговорног уредника ТВ "Јасеница".

Са вама - Мирјана Никић и Елизабета Арсеновић.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом