Српски на српском

Шта сад та новинарка хоће?! Нећу да јој помињем име, није важно како се зове... важно је то да је она сада уважена радијска колумнисткиња и да збуњује слушаоце својим виђењем језика и правописа. У једном од својих последњих укључења у програм, за тили час је од писмених створила неписмене слушаоце, и они су се, наравно побунили. Казала је како није правилно рећи двеста, триста, петсто, него само две стотине, три стотине, пет стотина.....

Тако нам и треба кад данас као да свако има свој лични правопис, а ми ћемо почети да се изражавамо као у оној Леноновој симпатичној књижици „ У личном справомспису", која је објављена двадесет и трећег марта хиљаду деветсто шездесет и четврте, мада неки пријатељи су ми скренули пажњу на то да „и" не треба уметати између бројева.

Прву Ленонову збирку критичари су поредили са делом Луиса Керола и препоручивали је сваком ко је забринут за осиромашење енглеског језика и британске маште. Џон Ленон је тада био 24-годишњак, што нас доводи до питања о томе како се пишу изведенице од вишечланих бројева.

Драмски уметник: Јадранка Селец

Аутор и уредник: Мирјана Блажић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом