понедељак, 18.05.2015, 17:05 -> 12:24
У средишту пажње
Шта су реуматске запаљенске болести? Како се препознају и лече? Зашто нема довољно биолошких лекова за све оболеле?

Autor:
Редакција магазинског програма
Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]
Око милион и по људи у Србији пати од неког облика хроничног реуматизма. За 70 хиљада оболелих од зпаљенског реуматизма, укључујући и две хиљаде деце, држава не може да обезбеди одговарајућу терапију. На жалост, само један одсто оболелих се лечи адекватно, биолошким лековима, по чему је наша земља на европском зачељу. И на постављање дијагнозе се чека дуго, око годину и по дана, а за то време долази до оштећења зглобова и развоја инвалидитета.
Шта су биолошки лекови и како заустављају ток болести? Зашто је важно да реуматска болест буде откривена и лечена на време?
Гости "Здравствене трибине" су доц. др Мирјана Шефик Букилица, начелница Одељења за лабораторијску дијагностику Института за реуматологију Србије, др Мирјана Лапчевић, председница Удружења оболелих од реуматских болести Србије (ОРС) и пацијент Ивица Миливојевић.
Бројеви телефона за укључења су 011/ 322 52 99 и 011/ 322 54 99.
Аутор и водитељ: Марина Стојадиновић.
Радио Београд 1, 17.05
Коментари